Plugins - Easy WP SMTP – WordPress SMTP and Email - en to fr translation catalogue (1025 entries)

note: translators: %1$s - exception message.
en: [Emails Queue] Skipped processing enqueued email. %1$s. Email ID: %2$d
fr: [File d’attente d’e-mails] Traitement d’un e-mail en file d’attente ignoré. %1$s. ID de l’e-mail : %2$d

note: translators: %1$s - exception message; %2$d - email ID.
en: [Emails Queue] Failed to update queue record after sending email from the queue. %1$s. Email ID: %2$d
fr: [File d’attente d’e-mails] Échec de la mise à jour de l’enregistrement de la file après l’envoi d’un e-mail de la file. %1$s. ID de l’e-mail : %2$d

note: translators: %1$d - email ID; %2$s - email status.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Wrong email status. Email ID: %1$d, email status: %2$s.
fr: [File d’attente d’e-mails] Envoi d’e-mail de la file d’attente ignoré. État de l’e-mai incorrect. ID de l’e-mail : %1$d, état de l’e-mail : %2$s.

note: translators: %1$s - exception message; %2$s - email ID.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. %1$s. Email ID:  %2$s
fr: [File d’attente d’e-mails] Envoi d’e-mail de la file d’attente ignoré. %1$s. ID de l’e-mail : %2$s

note: translators: %1$d - email ID.
en: [Emails Queue] Skipped email sending from the queue. Queue::send_email method was called directly. Email ID: %1$d.
fr: [File d’attente d’e-mails] Envoi d’e-mail de la file d’attente ignoré. La méthode Queue::send_email a été appelée directement. ID de l’e-mail : %1$d.

note: translators: %1$s - exception message.
en: [Emails Queue] Skipped enqueueing email. %1$s.
fr: [File d’attente d’e-mails] Mise en file d’attente d’un e-mail ignorée. %1$s.

note: translators: %1$s - Database error message.
en: Insert/update SQL query error: %1$s
fr: Erreur de requête SQL d’insertion/mise à jour : %1$s

note: translators: %1$s - JSON error message.
en: Data JSON encoding error: %1$s
fr: Erreur d’encodage de données JSON : %1$s

note: translators: %1$s - JSON error message.
en: Data JSON decoding error: %1$s
fr: Erreur de décodage de données JSON : %1$s

en: Invalid record format
fr: Format d’enregistrement non valide

en: Record not found in DB
fr: Enregistrement introuvable dans la base de données

note: translators: %s - Additional connections settings page url.
en: Once you add an <a href="%s">additional connection</a>, you can select it here.
fr: Une fois que vous avez ajouté une connexion supplémentaire <a href="%s"></a>, vous pouvez la sélectionner ici.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Avoid the risk of losing emails by adding an additional connection and setting it as your Backup Connection. Should the Primary Connection fail to send an email, the Backup Connection will take over. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
fr: Ne prenez pas le risque de perdre des e-mails... Ajoutez une connexion supplémentaire et définissez-la comme connexion de secours. Si la connexion principale ne parvient pas à envoyer un e-mail, la connexion de secours prendra le relais. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a>.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Limit the number of emails this site will send in each time interval (per minute, hour, day, week and month). Emails that will cross those set limits will be queued and sent as soon as your limits allow. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>.
fr: Limitez le nombre d’e-mails que ce site enverra dans chaque intervalle de temps (par minute, heure, jour, semaine et mois). Tous les e-mails qui dépasseront ces limites seront placés en file d’attente et envoyés dès que vos limites le permettront. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">En savoir plus</a>

en: Email Rate Limiting
fr: Limitation du nombre d’e-mail

note: translators: %1$s - Documentation URL.
en: Send emails asynchronously, which will make pages with email requests load faster, but may delay email delivery by a minute or two. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Learn More</a>
fr: Envoyez les e-mails de manière asynchrone. Cela permettra d’accélérer le chargement des pages avec des requêtes d’e-mail. Toutefois, l’acheminement des e-mails risque d’être retardé d’une ou deux minutes. <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">En savoir plus</a>

en: Optimize Email Sending
fr: Optimiser l’envoi d’e-mail

en: OFF
fr: DÉSACTIVER

en: ON
fr: ACTIVER

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: With email controls, you can manage the automatic notifications sent by your WordPress site. A simple switch lets you reduce inbox clutter and focus on the alerts that truly matter. Easily turn off emails related to comments, account changes, updates, registrations, and data requests. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
fr: Avec les contrôles d’e-mail, vous pouvez gérer les notifications automatiques envoyées par votre site WordPress. Un simple commutateur vous permet de réduire l’encombrement de votre boîte de réception et de vous concentrer sur les alertes qui comptent vraiment. Désactivez facilement les e-mails liés aux commentaires, aux modifications de compte, aux mises à jour, aux inscriptions et aux demandes de données. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a>.

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Site Admin.
fr: Le compte a activé son nouveau site ou le site a été ajouté depuis Admin réseau -> Sites -> Ajouter. Envoyé à l’admin du site.

en: Site Admin: Activated / Added Site
fr: Site Admin : Site activé / ajouté

en: User activated their new site, or site was added from Network Admin -> Sites -> Add New. Sent to Network Admin.
fr: Le compte a activé son nouveau site ou le site a été ajouté depuis Admin du réseau -> Sites -> Ajouter. Envoyé à l’admin du réseau.

en: Network Admin: User Activated / Added Site
fr: Admin du réseau : site ajouté / activé par le compte

en: User registered for a new site. Sent to the site admin.
fr: Compte inscrit pour un nouveau site. Envoyé à l’admin du site.

en: User Created Site
fr: Site créé par un compte

en: New Site
fr: Nouveau site

en: A user has been added, or their account activation has been successful. Sent to the user, that has been added/activated.
fr: Un utilisateur ou une utilisatrice a été ajouté·e ou son compte a été bien activé. Envoyé à l’utilisateur ou l’utilisatrice qui a été ajouté·e ou activé·e.

en: Added / Activated on Site
fr: Ajouté / Activé sur le site

en: A new user account was created. Sent to Network Admin.
fr: Un nouveau compte a été créé. Envoyé à l’admin du réseau.

en: Created On Site
fr: Créé sur le site

en: A new user was invited to a site from Users -> Add New -> Add New User. Sent to the invited user.
fr: Un nouveau compte a été invité sur un site à partir de Comptes -> Ajouter -> Ajouter un compte. Envoyé au compte.

en: Invited To Site
fr: Invité·e sur le site

en: A new user was created. Sent to the new user.
fr: Un nouveau compte a été créé. Envoyé au nouveau compte.

en: Created (User)
fr: Créé (compte)

en: A new user was created. Sent to the site admin.
fr: Un nouveau compte a été créé. Envoyé à l’admin du site.

en: Created (Admin)
fr: Créé (admin)

en: New User
fr: Nouveau compte

en: Full log of background update results which includes information about WordPress core, plugins, themes, and translations updates. Only sent when you are using a development version of WordPress. Sent to the site or network admin.
fr: Journal complet des résultats des mises à jour en arrière-plan contenant des informations sur les mises à jour du cœur de WordPress, des extensions, des thèmes et des traductions. Envoyé uniquement lorsque vous utilisez une version de développement de WordPress. Envoyé à l’admin du site ou du réseau.

en: Full Log
fr: Journal complet

en: Completion or failure of a background automatic core update. Sent to the site or network admin.
fr: Achèvement ou échec d’une mise à jour automatique du cœur en arrière-plan. Envoyé à l’admin du site ou du réseau.

en: WP Core Status
fr: État de WP Core

en: Completion or failure of a background automatic theme update. Sent to the site or network admin.
fr: Achèvement ou échec d’une mise à jour automatique du thème en arrière-plan. Envoyé à l’admin du site ou du réseau.

en: Theme Status
fr: État du thème

en: Completion or failure of a background automatic plugin update. Sent to the site or network admin.
fr: Achèvement ou échec de la mise à jour automatique d’une extension en arrière-plan. Envoyé à l’admin du site ou du réseau.

en: Plugin Status
fr: État de l’extension

en: Automatic Updates
fr: Mises à jour automatiques

en: Disabling this option will block users from being able to export their personal data, as they will not receive an email with a link.
fr: En désactivant cette option, les utilisateurs/utilisatrices ne pourront pas exporter leurs données personnelles, car ils ne recevront pas d’e-mail contenant un lien.

en: Site admin clicked "Email Data" button next to a confirmed data export request. Sent to the requester email address.
fr: L’admin du site a cliqué sur le bouton « Envoyer les données par e-mail » à côté d’une demande d’exportation de données confirmée. L’e-mail est envoyé à l’adresse e-mail de la demande.

en: Admin Sent Link to Export Data
fr: Lien envoyé par l’administrateur/administratrice pour exporter les données

en: Site admin clicked "Erase Personal Data" button next to a confirmed data erasure request. Sent to the requester email address.
fr: L’admin du site a cliqué sur le bouton « Effacer les données » à côté d’une demande d’effacement de données confirmée. Envoyé à l’adresse e-mail de la demande.

en: Admin Erased Data
fr: Données effacées par l’administrateur/administratrice

en: User clicked a confirmation link in personal data export or erasure request email. Sent to the site or network admin.
fr: L’utilisateur/utilisatrice a cliqué sur un lien de confirmation dans l’e-mail de demande d’exportation ou d’effacement de données personnelles. Envoyé à l’admin du site ou du réseau.

en: User Confirmed Export / Erasure Request
fr: Demande d’exportation/effacement confirmée par l’utilisateur/utilisatrice

en: Personal Data Requests
fr: Demandes de données personnelles

en: User changed their email address. Sent to the user.
fr: L’adresse e-mail du compte a été modifiée. Envoyé au compte.

en: Email Changed
fr: E-mail modifié

en: User attempted to change their email address. Sent to the proposed new email address.
fr: L’utilisateur/utilisatrice a tenté de modifier son adresse e-mail. E-mail envoyé à la nouvelle adresse e-mail proposée.

en: Email Change Attempt
fr: Tentative de modification de l’e-mail

en: User changed their password. Sent to the user.
fr: Le mot de passe du compte a été modifié. Envoyé au compte.

en: Password Changed
fr: Mot de passe modifié

en: User reset their password from the password reset link. Sent to the site admin.
fr: L’utilisateur a réinitialisé son mot de passe à partir du lien de réinitialisation du mot de passe. Envoyé à l’admin du site.

en: Password Reset Successfully
fr: Réinitialisation du mot de passe réussie

en: User requested a password reset via "Lost your password?". Sent to the user.
fr: L’utilisateur/utilisatrice a demandé à réinitialiser son mot de passe via « Vous avez perdu votre mot de passe ? ». Envoyé au compte.

en: Reset Password Request
fr: Demande de réinitialisation du mot de passe

en: Change of User Email or Password
fr: Modification de l’e-mail ou du mot de passe du compte

en: Network admin email address was changed. Sent to the old network admin email address.
fr: L’adresse e-mail de l’admin du réseau a été modifiée. E-mail envoyé à l’ancienne adresse e-mail de l’admin du réseau.

en: Network Admin Email Changed
fr: E-mail de l’admin du réseau modifié

en: Change of network admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
fr: Une tentative de modification de l’adresse e-mail de l’admin du réseau a eu lieu. E-mail envoyé à la nouvelle adresse e-mail proposée.

en: Network Admin Email Change Attempt
fr: Tentative de modification de l’e-mail de l’admin du réseau

en: Site admin email address was changed. Sent to the old site admin email address.
fr: L’adresse e-mail de l’admin du site a été modifiée. E-mail envoyé à l’ancienne adresse e-mail de l’admin du site.

en: Site Admin Email Changed
fr: Modification de l’e-mail de l’admin du site

en: Change of site admin email address was attempted. Sent to the proposed new email address.
fr: Une tentative de modification de l’administrateur/administratrice réseau a eu lieu. E-mail envoyé à la nouvelle adresse e-mail proposée.

en: Site Admin Email Change Attempt
fr: Tentative de modification de l’e-mail de l’admin du site

en: Change of Admin Email
fr: Modification de l’e-mail de l’administrateur/administratrice

en: Comment has been published. Sent to the post author.
fr: Le commentaire a été publié. Envoyé à l’auteur/autrice de la publication.

en: Published
fr: Publié

en: Comment is awaiting moderation. Sent to the site admin and post author if they can edit comments.
fr: Le commentaire est en attente de modération. Envoyé à l’admin du site et à l’auteur/autrice de la publication s’ils/si elles peuvent modifier les commentaires.

en: Awaiting Moderation
fr: En attente de modération

en: Comments
fr: Commentaires

en: Email Controls
fr: Gestion des e-mails

en: We're sorry, Email Rate Limiting is not available on your plan. Please upgrade to the Pro plan to unlock all these awesome features.
fr: Malheureusement, la limitation du nombre d’e-mail n’est pas disponible dans votre offre. Veuillez passer à l’offre Pro pour débloquer toutes ces formidables fonctionnalités.

en: Email Rate Limiting is a Pro Feature
fr: La limitation du taux d’e-mail est une fonctionnalité Pro

en: control panel
fr: panneau de contrôle

note: translators: %s - link to get an API Key.
en: Generate an API key on the Sending &rarr; API Keys page in your %s.
fr: Générez une clé API sur la page Envoi &rarr; Clés API dans votre %s.

note: translators: %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO documentation</a>.
fr: Pour commencer, consultez notre <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation SMTP2GO</a>.

note: translators: %1$s - URL to SMTP2GO.com site.
en: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> provides a robust and reliable email delivery service with global infrastructure, real-time analytics, and advanced security features. If you're just starting out, you can use SMTP2GO's free plan to send up to 1000 emails per month.
fr: <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP2GO</a> fournit un service de distribution d’e-mails robuste et fiable avec une infrastructure globale, des analyses en temps réel et des fonctionnalités de sécurité avancées. Si vous débutez, vous pouvez utiliser l’offre gratuite de SMTP2GO pour envoyer jusqu’à 1 000 e-mails par mois.

en: WPForms
fr: WPformulaire

en: Initiator
fr: Initiateur

en: Contact Emails (SMTP.com)
fr: E-mails de contact (SMTP.com)

en: Add New Group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: or
fr: ou

en: Is
fr: Est

en: And
fr: Et

en: Order
fr: Commande

en: Contains
fr: Contient

en: if the following conditions are met...
fr: si les conditions suivantes sont remplies...

en: WooCommerce Emails (SendLayer)
fr: E-mails WooCommerce (SendLayer)

en: Send with
fr: Envoyer avec

en: Enable Smart Routing
fr: Activer le routage intelligent

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Route emails through different additional connections depending on your set conditions. Any emails that don't meet these conditions will be sent through your Primary Connection. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>.
fr: Routez les e-mails à travers différentes connexions supplémentaires en fonction de vos conditions définies. Tous les e-mails qui ne répondent pas à ces conditions seront envoyés via votre connexion principale. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a>.

en: Smart Routing - set specific conditions for how your emails are sent
fr: Routage intelligent : définissez des conditions spécifiques pour l’envoi de vos e-mails

en: Backup Connection - send emails through a backup if the primary connection fails
fr: Connexion de secours : envoyez des e-mails même si votre connexion principale échoue

en: Implement advanced routing rules
fr: Implémenter des règles de routage avancées

en: Utilize different mailers for specific tasks
fr: Utiliser différents services d’envoi pour des tâches spécifiques

en: Configure a Backup Connection
fr: Configurer une connexion de secours

en: Using additional connections, you are able to:
fr: Avec des connexions supplémentaires, vous pouvez effectuer les opérations suivantes :

en: Smart Routing
fr: Routage intelligent

en: Backup Connection
fr: Connexion de secours

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Set up additional connections to ensure a backup for your Primary Connection or to enable Smart Routing. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start taking advantage of additional connections.
fr: Configurez des connexions supplémentaires pour garantir une solution de secours pour votre connexion principale ou pour activer le routage intelligent. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a> pour commencer à profiter des connexions supplémentaires.

en: Additional Connections
fr: Connexions supplémentaires

en: Read how to set up SMTP2GO
fr: Découvrez comment définir SMTP2GO

note: Translators: Link to the SMTP2GO API settings.
en: Generate an API key on the Sending → API Keys page in your %1$scontrol panel%2$s.
fr: Générez une clé API sur la page Envoi → Clé API dans votre %1$spanneau de contrôle%2$s.

note: translators: %s - URL to Mailgun.com page.
en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on SparkPost.
fr: <a href="%s" rel="" target="_blank">En savoir plus</a> sur SparkPost.

en: Select your SparkPost account region.
fr: Sélectionnez la région de votre compte SparkPost.

note: translators: %s - API Key link.
en: Follow this link to get an API Key from SparkPost: %s.
fr: Cliquez sur ce lien pour obtenir une clé API de SparkPost : %s.

note: translators: %1$s - URL to SparkPost website, %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> is a transactional email provider, designed to provide high-speed, reliable, and secure email delivery. You can get started with the free test account that lets you send up to 500 emails per month.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost documentation</a>.</p>
fr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> est un fournisseur d’e-mails transactionnels, conçu pour offrir une distribution d’e-mails rapide, fiable et sécurisée. Vous pouvez démarrer avec le compte de test gratuit qui vous permet d’envoyer jusqu’à 500 e-mails par mois.</p><p>Pour commencer, consultez notre <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation SparkPost</a>.</p>

en: Region:
fr: Région :

en: Verify that your SparkPost account region is selected in Easy WP SMTP settings.
fr: Vérifiez si la région de votre compte SparkPost est sélectionnée dans les réglages d’Easy WP SMTP.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect region.
fr: En général, cette erreur se produit parce qu’il y a un problème avec vos réglages SparkPost. Dans de nombreux cas, il s’agit d’une région incorrecte.

en: Verify that your API key has "Transmissions: Read/Write" permission.
fr: Vérifiez si votre clé de l’API dispose de l’autorisation « Transmissions: Read/Write» (Transmissions : Droits de lecture/d’écriture).

note: translators: %1$s - SparkPost API Keys area URL, %1$s - SparkPost EU API Keys area URL.
en: Go to your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost account</a> or <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU account</a> and verify that your API key is correct.
fr: Accédez à votre compte <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost</a> ou <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SparkPost EU</a> et vérifiez si votre clé API est correcte.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your SparkPost settings, in many cases an incorrect API key.
fr: En général, cette erreur se produit parce qu’il y a un problème avec vos réglages SparkPost. Dans de nombreux cas, il s’agit d’une clé API incorrecte.

en: SparkPost API failed.
fr: L’API SparkPost a échoué.

en: Webhook Alerts
fr: Alertes par crochet web

en: Paste in the webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up webhook alerts.
fr: Insérez l’URL du crochet web que vous souhaitez utiliser pour recevoir des alertes en cas d’échec de l’envoi d’e-mail. Consultez notre documentation pour en savoir plus la manière de définir les alertes par crochet web.

en: Webhook
fr: Crochet web

en: To Phone Number
fr: Numéro de téléphone du destinataire

en: From Phone Number
fr: Numéro de téléphone de l’expéditeur

en: Twilio Auth Token
fr: Jeton d’authentification Twilio

en: Twilio Account ID
fr: ID du compte Twilio

en: SMS via Twilio Alerts
fr: Alertes SMS via Twilio

en: To receive SMS alerts, you’ll need a Twilio account. Read our documentation to learn how to set up Twilio SMS, then enter your connection details below.
fr: Pour recevoir des alertes SMS, vous devez disposer d’un compte Twilio. Consultez notre documentation pour savoir comment définir Twilio SMS, puis saisissez vos détails de connexion ci-dessous.

en: Microsoft Teams Alerts
fr: Alertes Microsoft Teams

en: Paste in the Microsoft Teams webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Microsoft Teams alerts.
fr: Insérez l’URL du crochet web Microsoft Teams que vous souhaitez utiliser pour recevoir des alertes en cas d’échec de l’envoi d’e-mails. Consultez notre documentation pour définir les alertes Microsoft Teams.

en: Webhook URL
fr: URL du crochet web

en: Slack Alerts
fr: Alertes Slack

en: Paste in the Slack webhook URL you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up Slack alerts.
fr: Collez l’URL du crochet web Slack que vous souhaitez utiliser pour recevoir des alertes lorsque l’envoi d’e-mail échoue. Consultez notre documentation pour en savoir plus sur la manière de définir les alertes Slack.

en: Email Alerts
fr: Alertes par e-mail

en: Enter the email addresses (3 max) you’d like to use to receive alerts when email sending fails. Read our documentation on setting up email alerts.
fr: Saisissez les adresses e-mail (3 au maximum) que vous souhaitez utiliser pour recevoir des alertes en cas d’échec de l’envoi d’un e-mail. Consultez notre documentation pour en savoir plus sur la manière de définir les alertes par e-mail.

en: Email
fr: E-mail

en: Get notified about emails that were successfully sent, but have hard bounced on delivery attempt. A hard bounce is an email that has failed to deliver for permanent reasons, such as the recipient's email address being invalid.
fr: Recevez une notification à propos des e-mails qui ont été bien envoyés, mais qui ont été rejetés lors de la tentative de distribution. Un rejet permanent est un e-mail qui n’a pas été distribué pour des raisons permanentes, comme l’adresse du destinataire non valide.

en: The deliverability verification process detects a hard bounce
fr: Le processus de vérification de la délivrabilité détecte un rejet permanent

en: This option is always enabled and will notify you about instant email sending failures.
fr: Cette option est toujours activée et vous notifiera des échecs d’envoi d’e-mail instantanés.

en: The initial email sending request fails
fr: La demande initiale d’envoi d’e-mail échoue

en: Notify when
fr: Notifier lorsque

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Configure these alert options to receive notifications when email fails to send from your site. Alert notifications will contain the following important data: email subject, email Send To address, the error message, and helpful links to help you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
fr: Configurez ces options d’alerte pour recevoir des notifications lorsque l’envoi d’e-mails échoue depuis votre site. Les notifications d’alerte contiendront les données importantes suivantes : l’objet de l’e-mail, l’adresse e-mail du destinataire, le message d’erreur et des liens utiles pour vous aider à corriger le problème. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à la version Easy WP SMTP Pro !</a>

en: Alerts
fr: Alertes

en: Dismiss email alert block
fr: Ignorer le bloc d’alerte par e-mail

note: translators: %s - URL to EasyWPSMTP.com.
en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> and get instant alert notifications when they fail.
fr: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passer à la version Pro</a> et recevoir des notifications d’alerte instantanées en cas d’échec.

note: translators: %d - number of failed emails.
en: We detected %d failed emails in the last 30 days.
fr: Nous avons détecté %d e-mails ayant échoués au cours des 30 derniers jours.

en: We detected a failed email in the last 30 days.
fr: Nous avons détecté un e-mail ayant échoué au cours des 30 derniers jours.

en: Error icon
fr: Icône d’erreur

en: Made with ♥ by the Easy WP SMTP team
fr: Fait avec ♥ par l’équipe d’Easy WP SMTP

en: Get notifications via email, SMS, Slack, or webhook when emails fail to send.
fr: Recevez des notifications par e-mail, SMS, Slack ou crochet web lorsque les e-mails ne parviennent pas à être envoyés.

en: Instant Email Alerts
fr: Alertes instantanées par e-mail

en: Read how to set up SparkPost
fr: Découvrez comment définir SparkPost

note: Translators: Link to the SparkPost documentation.
en: Select your SparkPost account region. %1$sMore information%2$s on SparkPost.
fr: Sélectionnez la région pour votre compte SparkPost. %1$sEn savoir plus%2$s sur SparkPost.

en: Remove Password
fr: Retirer le mot de passe

en: Remove
fr: Supprimer

note: translators: %s - URL to Postmark documentation on easywpsmtp.com.
en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark documentation</a>.
fr: L’ID du flux de messages est <strong>facultatif</strong>. Par défaut, <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream, flux transactionnel par défaut) sera utilisé. Vous trouverez plus d’informations dans notre documentation <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a>.

en: Get Server API Token
fr: Obtenir le jeton API du serveur

note: translators: %s - Server API Token link.
en: Follow this link to get a Server API Token from Postmark: %s.
fr: Cliquez sur ce lien pour obtenir un jeton API de serveur de Postmark : %s.

note: translators: %1$s - URL to postmarkapp.com site, %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> is a transactional email service with great deliverability and budget-friendly pricing. You can start out with their free trial option, which allows you to send up to 100 emails per month through their secure API.
fr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Postmark</a> est un fournisseur d’e-mail transactionnel qui offre une grande délivrabilité et une tarification accessible à toute entreprise. Vous pouvez commencer par l’essai gratuit qui vous autorise à envoyer 100 e-mails de test chaque mois via son API sécurisée.

en: Message Stream ID:
fr: ID du flux de messages :

en: Server API Token:
fr: Jeton API du serveur :

note: translators: %1$s - create missing tables link; %2$s - contact support link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a>.
fr: Easy WP SMTP utilise des tables de base de données personnalisées pour certaines de ses fonctionnalités. Afin de fonctionner correctement, les tables personnalisées doivent être créées, et apparemment elles sont manquantes. Veuillez essayer de <a href="%1$s">créer les tables de base de données manquantes en cliquant sur ce lien</a>. Si le problème persiste, veuillez <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contacter notre support</a>.

note: translators: %1$s - create missing tables link; %2$s - contact support link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s">create the missing DB tables by clicking on this link</a>. If this issue persists, please <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contact our support</a> and provide the error message below:
fr: Easy WP SMTP utilise des tables de base de données personnalisées pour certaines de ses fonctionnalités. Afin de fonctionner correctement, les tables personnalisées doivent être créées, et apparemment elles sont manquantes. Veuillez essayer de <a href="%1$s">créer les tables de base de données manquantes en cliquant sur ce lien</a>. Si le problème persiste, veuillez <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">contacter notre support</a> en fournissant le message d’erreur ci-dessous :

en: Install the WPForms plugin and create beautiful contact forms with just a few clicks.
fr: Installez l’extension WPForms et créez de magnifiques formulaires de contact en quelques clics à peine.

en: Read how to set up Postmark
fr: Découvrez comment définir Postmark

note: Translators: Link to the Postmark Message Stream ID settings.
en: Message Stream ID is <strong>optional</strong>. By default <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream) will be used. More information can be found in our %1$sPostmark documentation%2$s.
fr: L’ID du flux de messages est <strong>facultatif</strong>. Par défaut, <strong>outbound</strong> (Default Transactional Stream, flux transactionnel par défaut) sera utilisé. Vous trouverez plus d’informations dans notre documentation %1$sPostmark%2$s.

note: Translators: Link to the Postmark API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Server API Token for Postmark.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir un jeton API de serveur pour Postmark.

en: Message Stream ID
fr: ID du flux de messages

en: Server API Token
fr: Jeton API du serveur

note: translators: %s - URL to SendGrid documentation on easywpsmtp.com
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.
fr: Veuillez saisir le domaine/sous-domaine d’envoi que vous avez configuré dans votre tableau de bord SendGrid. Vous trouverez plus d’informations dans notre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation SendGrid</a>.

note: translators: %s - SendGrid access level.
en: To send emails you will need only a %s access level for this API key.
fr: Pour envoyer des e-mails, vous n’avez besoin que d’un niveau d’accès %s pour cette clé d’API.

en: Create API Key
fr: Créer une clé d’API

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SendGrid: %s.
fr: Suivez ce lien pour obtenir une clé API de SendGrid : %s.

note: translators: %1$s - URL to sendgrid.com; %2$s - URL to Sendgrid documentation on easywpsmtp.com
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> is a popular transactional email provider that sends more than 35 billion emails every month. If you're just starting out, the free plan allows you to send up to 100 emails each day without entering your credit card details.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid documentation</a>.</p>
fr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a> est un fournisseur d’e-mail transactionnel populaire qui envoie plus de 35 milliards d’e-mails tous les mois. Si vous débutez, l’offre gratuite vous autorise à envoyer jusqu’à 100 e-mails par jour sans saisir les informations de votre carte bancaire.</p><p>Pour commencer, consultez notre documentation <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendGrid</a>.</p>

note: translators: %s - API key URL.
en: Follow this link to <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">get a Mailgun API Key</a>. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
fr: Suivez ce lien pour <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">obtenir une clé API Mailgun</a>. Générez une clé dans la section "Clés API Mailgun".

en: Sorry, but the Gmail mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
fr: Malheureusement, le service d’envoi Gmail n’est pas disponible dans la version Lite. Veuillez passer à la version PRO pour débloquer ce service d’envoi et bien plus.

en: Could not install the plugin. Plugin is not whitelisted.
fr: Impossible d’installer l’extension. L’extension n’est pas sur la liste autorisée.

en: Triple-check the plugin settings and consider reconfiguring to make sure everything is correct. Maybe there was an issue with copy&pasting.
fr: Vérifiez soigneusement les réglages de votre extension et envisagez de tout recommencer à zéro au cas où il y aurait des erreurs. Il y a peut-être eu un problème lors du copier-coller.

en: Try to use a separate project for your emails, so the project has only 1 Gmail API in it enabled. You will need to remove the old project and create a new one from scratch.
fr: Essayez d’utiliser un projet distinct pour vos e-mails afin qu’il n’ait qu’une seule API Gmail activée à l’intérieur. Vous devrez supprimer le projet précédent et en créer un nouveau.

en: You may have added a new API to a project
fr: Vous avez peut-être ajouté une nouvelle API à un projet

note: translators: %s - Gmail documentation URL.
en: Please follow our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Gmail tutorial</a> to be sure that all the correct project and data is applied.
fr: Veuillez suivre notre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">tutoriel Gmail</a> pour vous assurer que tous les projets et les données sont correctes et appliqués.

en: Make sure that the used Client ID/Secret correspond to a proper project that has Gmail API enabled.
fr: Assurez-vous que les clés Client ID/Secret correspondent à un projet pour lequel l’API Gmail a été activée.

note: translators: %s - Google Developers Console URL.
en: Make sure that you have Gmail API enabled, and you can do that <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
fr: Assurez-vous que l’API Gmail est activée, vous pouvez le faire <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ici</a>.

note: translators: %s - Google Google Workspace Admin area URL.
en: Make sure that Gmail app in your Google Workspace is actually enabled. You can check that in Apps list in <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace Admin</a> area.
fr: Assurez-vous que l’application Gmail dans votre Google Workspace est bien activée. Vous pouvez vérifier cela dans la liste des applications dans la zone d’administration de <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Google Workspace</a>.

note: translators: %s - Google Google Workspace Admin area URL.
en: Make sure that your Google Workspace trial period has not expired. You can check the status <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">here</a>.
fr: Assurez-vous que votre période d’essai de Google Workspace n’est pas expirée. Vous pouvez vérifier l’état <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ici</a>.

en: There are various reasons for that, please review the steps below.
fr: Il y a plusieurs raisons à ça, veuillez consulter les étapes ci-dessous.

en: Make sure there is no aggressive caching on site admin area pages or try to clean cache between attempts.
fr: Assurez-vous qu’il n’y ait pas de cache agressif sur les pages de l’administration ou purgez le cache entre chaque tentative.

en: Reinstall the plugin with clean plugin data turned on on Misc page. This will remove all the plugin options and you will be safe to retry.
fr: Réinstallez l’extension avec l’option de nettoyage des données activée sur la page « Divers ». Cela retirera toutes les options et vous pourrez réessayer sereinement.

en: Make sure that you are not trying to manually clean up the plugin options to retry the "Allow..." step.
fr: Assurez-vous de ne pas nettoyer manuellement les réglages de l’extension et réessayez l’étape « Autoriser… ».

en: Authentication code that Google returned to you has already been used on your previous auth attempt.
fr: Le code d’authentification de Google a déjà été utilisé pour des tentatives d’authentifications.

en: Then click the “Allow plugin to send emails using your Google account” button and re-enable access.
fr: Ensuite cliquez sur le bouton « Autoriser l’extension à envoyer des e-mails en utilisant votre compte Google » pour ré-accorder l’accès.

en: Go to Easy WP SMTP plugin settings page. Click the “Remove OAuth Connection” button.
fr: Allez sur la page des réglages de l’extension Easy WP SMTP. Cliquez sur le bouton « Retirer la connexion OAuth ».

note: translators: %s - Blog article URL.
en: Please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to learn more about what can cause this error and follow the steps below.
fr: Veuillez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">lire cet article</a> pour en savoir plus sur les causes possibles de cette erreur et suivre les étapes ci-dessous.

en: Unfortunately, this error can be due to many different reasons.
fr: Malheureusement, cette erreur peut être due à de nombreuses raisons différentes.

en: Make sure that the generated email has a TO header, useful when you are responsible for email creation.
fr: Assurez-vous que l’e-mail généré a un en-tête « À », utile si vous êtes responsable de la création d’e-mails.

note: translators: 1 - correct email address example. 2 - incorrect email address example.
en: It should be something like this: %1$s. These are incorrect values: %2$s.
fr: Elle devrait ressembler à ceci : %1$s. Celles-ci sont incorrectes : %2$s.

en: Check the "Send To" email address used and confirm it is a valid email and was not empty.
fr: Vérifiez l’adresse e-mail de l’expéditeur et confirmez qu’elle est bien valide.

en: Typically this error occurs because the address to which the email was sent to is invalid or was empty.
fr: Généralement, cette erreur apparaît car l’adresse d’expédition est soit non valide, soit vide.

note: translators: %s - Google support article URL.
en: if you are using Google Workspace, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
fr: si vous utilisez Google Workspace, veuillez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">lire cet article</a> pour continuer.

note: translators: %s - Google support article URL.
en: if you are using regular Gmail account, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">read this article</a> to proceed.
fr: si vous utilisez un compte Gmail standard, veuillez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">lire cet article</a> pour continuer.

en: Please click "Agree", if you see that button. If not - you will need to enable less secure apps first:
fr: Cliquez sur « Accepter » si vous voyez le bouton. Si ce n’est pas le cas, vous devrez activer d’autres applications moins sécurisées dans un premier temps :

en: After the click you should be redirected to a Gmail authorization screen, where you will be asked a permission to send emails on your behalf.
fr: Suite au clic, vous devriez être redirigé·e vers l’écran d’autorisation de Google où l’on vous demandera la permission d’envoyer des e-mails en votre nom.

en: Go to plugin Settings page and click the "Allow plugin to send emails using your Google account" button.
fr: Allez dans la page des réglages et cliquez sur le bouton « Autoriser l’extension à envoyer des e-mails avec votre compte Google ».

en: Make sure that you have clicked the "Allow plugin to send emails using your Google account" button under Gmail settings.
fr: Assurez d’avoir cliqué sur le bouton « Autoriser l’extension à envoyer des e-mails avec votre compte Google » sous les réglages Gmail.

en: You have not properly configured Gmail mailer.
fr: Vous n’avez pas configuré correctement Gmail en tant que service d’envoi.

en: Google API Error.
fr: Erreur d’API de Google.

en: Make sure you are not sending emails with too many recipients. Example: single email should not have 10+ recipients. You can install any WordPress e-mail logging plugin to check your recipients (TO, CC and BCC).
fr: Assurez-vous de ne pas envoyer d’e-mails à un nombre trop élevé de destinataires. Par exemple : un e-mail ne devrait pas avoir plus de 10 destinataires. Vous pouvez installer n’importe quelle extension de journalisation d’e-mails WordPress pour vérifier vos destinataires (champs À, CC et BCC).

en: If updating the API Key doesn't resolve this issue, please contact our support.
fr: Si la mise à jour de la clé API ne résout pas ce problème, veuillez contacter notre support.

en: Save the plugin settings.
fr: Enregistrez les réglages de l’extension.

en: Make sure your API Key in the SendGrid mailer settings is correct and valid.
fr: Assurez-vous que votre clé API dans les paramètres du courrier de SendGrid soit correcte et valide.

en: It looks like your SendGrid API Key is invalid.
fr: Il semblerait que votre clé API SendGrid ne soit pas valide.

en: Invalid SendGrid API key
fr: Clé API SendGrid invalide

en: We tried sending a test email, but we’re not able to do so. For more details about the issue we’ve found, as well as steps for resolving it, please begin troubleshooting.
fr: Nous avons essayé d’envoyer un e-mail test, mais nous n’y parvenons pas. Pour plus de détails sur le problème que nous avons trouvé, ainsi que sur les étapes à suivre pour le résoudre, veuillez commencer le dépannage.

en: Sign in with Google
fr: Se connecter avec Google

en: Read how to set up SendGrid
fr: Découvrez comment configurer SendGrid

note: Translators: Link to the SendGrid API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendGrid.
fr: %1$sSuivez ce lien%2$s pour obtenir une clé API SendGrid.

en: The following plugin will be installed for free:
fr: L’extension suivante sera installée gratuitement :

en: You have successfully connected your site with your Gmail account. This site will now send emails via your Gmail account.
fr: Vous avez connecté avec succès votre site à votre compte Gmail. Ce site enverra désormais des e-mails via votre compte Gmail.

en: There was an error while processing the authentication request.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement de la demande d’authentification.

note: Translators: Link to the Mailgun API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Mailgun API Key. Generate a key in the "Mailgun API Keys" section.
fr: %1$sSuivez ce lien%2$s pour obtenir une clé API Mailgun. Générez une clé dans la section « Clé API Mailgun ».

en: Mailgun API Key
fr: Clé API Mailgun

note: Translators: Link to the SendGrid doc page on easywpsmtp.com.
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your SendGrid dashboard. More information can be found in our %1$sSendGrid documentation%2$s
fr: Veuillez saisir le domaine/sous-domaine d’envoi que vous avez configuré dans votre tableau de bord SendGrid. Vous trouverez plus d’informations dans notre documentation %1$sSendGrid%2$s.

note: Translators: italic styling.
en: To send emails you will need only a %1$sMail Send%2$s access level for this API key.
fr: Pour envoyer des e-mails, vous aurez uniquement besoin d’un niveau d’accès %1$sMail Send%2$s (E-mail envoyé) pour cette clé API.

note: Translators: Link to the SparkPost Account API section.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SparkPost.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir une clé API pour SparkPost.

en: Gmail mailer requires a valid Easy WP SMTP Pro license. Please activate your license key.
fr: Le service de messagerie Gmail nécessite une licence Easy WP SMTP Pro valide. Veuillez activer votre clé de licence.

en: Read how to set up the Gmail mailer
fr: Découvrez comment configurer le service de messagerie Gmail

en: Now you can continue mailer configuration.
fr: Vous pouvez maintenant continuer la configuration du service de messagerie.

en: If enabled, the From Name setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
fr: Si cette option est activée, le paramètre Nom de l’expéditeur ci-dessus sera utilisé pour tous les e-mails, sans tenir compte des valeurs définies par d’autres extensions.

en: View your emails’ delivery status, open & click tracking, and deliverability charts.
fr: Visualisez l’état de livraison de vos e-mails, le suivi des ouvertures et des clics, et les graphiques de délivrabilité.

note: Translators: Link to the Brevo doc page on easywpsmtp.com.
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo dashboard. More information can be found in our %1$sBrevo documentation%2$s
fr: Veuillez saisir le domaine/sous-domaine d’envoi que vous avez configuré dans votre tableau de bord Brevo. Vous trouverez plus d’informations dans notre %1$sdocumentation Brevo%2$s.

en: We believe in full transparency. The Brevo links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
fr: Nous croyons en la transparence totale. Les liens Brevo ci-dessus sont des liens de suivi dans le cadre de notre partenariat avec brevo. Nous pourrions recommander à peu près n’importe quel service SMTP, mais nous recommandons uniquement des produits dont nous pensons qu’ils apporteront une valeur ajoutée à nos utilisateur·rice·s.

en: Read how to set up Brevo
fr: Découvrez comment configurer Brevo

en: Get Started with Brevo
fr: Premiers pas avec Brevo

note: Translators: Link to the Brevo API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for Brevo.
fr: %1$sSuivez ce lien%2$s pour obtenir une clé API Brevo.

note: translators: %s: Directory path.
en: Unable to write in EasyWPSMTP upload directory %s. Is it writable by the server?
fr: Impossible d’écrire dans le répertoire de téléversement EasyWPSMTP %s. Est-il accessible en écriture par le serveur ?

note: translators: %s: Directory path.
en: Unable to create directory %s. Is its parent directory writable by the server?
fr: Impossible de créer le répertoire %s. Son répertoire parent est-il accessible en écriture par le serveur ?

en: Email domain issues detected
fr: Problèmes détectés dans le domaine de l’e-mail

en: All checks for your email domain were successful. It looks like everything is configured correctly.
fr: Toutes les vérifications concernant votre domaine d’e-mail ont bien été effectuées. Il semble que tout soit configuré correctement.

en: Email domain is configured correctly
fr: Le domaine de messagerie est correctement configuré

en: Current from email domain
fr: Domaine de messagerie actuel

en: create the missing DB tables by clicking on this link
fr: créer les tables en base de données manquantes en cliquant sur ce lien

en: Go to Easy WP SMTP settings page.
fr: Accédez à la page des paramètres de Easy WP SMTP.

note: translators: %1$s - Settings Page URL; %2$s - The aria label; %3$s - The text that will appear on the link.
en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it seems they are missing. Please try to <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. If this issue persists, please contact our support.
fr: Easy WP SMTP utilise des tables de base de données personnalisées pour certaines de ses fonctionnalités. Afin de fonctionner correctement, les tables personnalisées doivent être créées, et il semble qu’elles soient manquantes. Veuillez essayer de <a href="%1$s" target="_self" aria-label="%2$s" rel="noopener noreferrer">%3$s</a>. Veuillez contacter notre support si le problème persiste.

note: translators: %s - the list of missing tables separated by comma.
en: Missing table: %s | Missing tables: %s
fr[0]: Table manquante : %s
fr[1]: Tables manquantes : %s

en: Easy WP SMTP DB tables check has failed
fr: La vérification des tables de Easy WP SMTP en base de données a échoué

en: Easy WP SMTP is using custom database tables for some of its features. In order to work properly, the custom tables should be created, and it looks like they exist in your database.
fr: Easy WP SMTP utilise des tables personnalisées de base de données pour certaines de ses fonctionnalités. Afin de fonctionner correctement ces tables devraient être créées et il semblerait qu’elles existent dans votre base de données.

en: Easy WP SMTP DB tables are created
fr: Les tables de Easy WP SMTP ont été créé en base de données

en: Configure mailer
fr: Configurer le service de messagerie

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is incomplete. Please click on the link below to access plugin settings and configure the mailer.
fr: La configuration du service d’envoi de l’extension Easy WP SMTP n’est pas terminée. Veuillez cliquer sur le lien ci-dessous pour accéder aux réglages de l’extension et configurer le service d’envoi.

en: Easy WP SMTP mailer setup is incomplete
fr: La configuration du service de messagerie de Easy WP SMTP est incomplète.

en: You currently have the default mailer selected, which means that you haven’t set up SMTP yet.
fr: Vous avez actuellement sélectionner le service de messagerie par défaut, ce qui signifie que vous n’avez  pas encore configurer le SMTP.

en: Test email sending
fr: Tester l’envoi d’e-mail

en: The Easy WP SMTP plugin mailer setup is complete. You can send a test email, to make sure it's working properly.
fr: La configuration du service de messagerie de Easy WP SMTP est terminée. Vous pouvez envoyer un e-mail de test afin de vous assurer que tout fonctionne correctement.

en: Easy WP SMTP mailer setup is complete
fr: La configuration du service de messagerie de Easy WP SMTP est terminée

en: Current mailer
fr: Service de messagerie actuel

en: None selected
fr: Aucun sélectionné

en: M j, Y @ g:ia
fr: j M Y @ G:i

en: Lite install date
fr: Date d’installation de la version Lite

en: No DB tables found.
fr: Aucune table en base de données trouvée.

en: DB tables
fr: Tables en base de données

en: No debug notices found.
fr: Aucune notification de débogage trouvée.

en: License key type
fr: Type de clé de licence

en: Is email domain configured properly?
fr: Le domaine de messagerie est-il correctement configuré ?

en: Do Easy WP SMTP DB tables exist?
fr: Est-ce que les tables de Easy WP SMTP existent en base de données ?

en: Is Easy WP SMTP mailer setup complete?
fr: Est-ce que la configuration du service de messagerie de Easy WP SMTP est terminée ?

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro and unlock Email Log and advanced Email Reports. Start measuring the success of your emails today!
fr: Passez à la version Easy WP SMTP Pro et débloquez les journaux d’e-mails ainsi que les rapports d’e-mail avancés. Commencez à mesurer le succès de vos e-mails dès aujourd’hui !

en: Want More Stats?
fr: Vous voulez plus de statistiques ?

en: Sent Past Week
fr: Envoyés la semaine dernière

en: Let’s see how many emails you’ve sent with Easy WP SMTP.
fr: Voyons combien d’e-mails vous avez envoyés avec Easy WP SMTP.

en: Hi there,
fr: Bonjour,

en: how to disable it
fr: comment le désactiver

note: translators: %1$s - link to a site; %2$s - link to the settings page.
en: This email was auto-generated and sent from %1$s. Learn %2$s.
fr: Cet e-mail a été généré automatiquement et envoyé depuis %1$s. Apprenez %2$s.

en: Easy WP SMTP Logo
fr: Logo de Easy WP SMTP

en: Easy WP SMTP Weekly Email Summary
fr: Résumé hebdomadaire des e-mails de Easy WP SMTP

note: translators: %s - site domain.
en: Your Weekly Easy WP SMTP Summary for %s
fr: Votre résumé hebdomadaire de Easy WP SMTP pour %s

en: Sorry, but the Microsoft Outlook mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
fr: Malheureusement, le service d’envoi Microsoft Outlook n’est pas disponible dans la version Lite. Veuillez passer à la version PRO pour débloquer ce service d’envoi et bien plus.

note: translators: %1$s - URL to all mailer doc page. %2$s - URL to the setup wizard.
en: You currently have the <strong>Default (none)</strong> mailer selected, which won't improve email deliverability. Please select <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">any other email provider</a> and use the easy <a href="%2$s">Setup Wizard</a> to configure it.
fr: Vous avez actuellement de sélectionner le service de messagerie <strong>Par défaut (aucun)</strong>, ce qui n’améliorera pas la délivrabilité des emails. Veuillez sélectionner <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">un autre fournisseur de messagerie</a> et utiliser <a href="%2$s">l’assistant de configuration</a> pour le configurer.

en: Sorry, but the Amazon SES mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
fr: Malheureusement, le service d’envoi Amazon SES n’est pas disponible dans la version Lite. Veuillez mettre à niveau vers la version PRO pour débloquer ce service d’envoi et bien plus.

en: Some DB Tables are still missing.
fr: Certaines tables en base de données sont encore manquantes.

en: Table is | Tables are
fr[0]: La table est
fr[1]: Le tables sont

note: translators: %1$s: Singular/Plural string, %2$s - the error messages from the migrations for the missing tables.
en: The following DB %1$s still missing. <br />%2$s
fr: La base de données suivante %1$s est toujours manquante. <br />%2$s

en: Missing DB tables were created successfully.
fr: Les tables manquantes de la base de données ont été bien créées.

note: translators: %1$s - missing table name; %2$s - error message.
en: <strong>Table:</strong> %1$s. <strong>Reason:</strong> %2$s
fr: <strong>Table :</strong> %1$s. <strong>Raison :</strong> %2$s

en: Unknown.
fr: Inconnue.

en: Pro version installed but needs to be activated on the Plugins page.
fr: La version Pro est installée mais doit être activée sur la page des extensions.

en: There was an error while installing an upgrade. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’installation de la mise à niveau. Veuillez réessayer.

en: There was an error while installing an upgrade. Please check file system permissions and try again. Also, you can download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’installation de la mise à niveau. Veuillez vérifier les droits du système de fichiers et réessayer. Vous pouvez également télécharger l’extension à partir de easywpsmtp.com et l’installer manuellement.

en: Plugin installed & activated.
fr: Extension installée et activée.

en: There was an error while installing an upgrade. Please download the plugin from easywpsmtp.com and install it manually.
fr: Une erreur s’est produite lors de l’installation d’une mise à jour. Veuillez télécharger l’extension depuis easywpsmtp.com et l’installer manuellement.

en: There was an error while generating an upgrade URL. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors de la génération de l’URL de mise à niveau. Veuillez réessayer.

en: Easy WP SMTP Pro was already installed, but was not active. We activated it for you.
fr: Easy WP SMTP Pro était déjà installé, mais n’était pas activé. Nous l’avons activé pour vous.

en: Only the Lite version can be upgraded.
fr: Uniquement la version Lite peut être mise à niveau.

en: Please enter your license key to connect.
fr: Veuillez saisir votre clé de licence pour vous connecter.

en: You are not allowed to install plugins.
fr: Vous n’avez pas les droits suffisants pour installer des extensions.

en: Unfortunately there was a server connection error.
fr: Malheureusement, il y a eu une erreur de connexion au serveur.

en: Oops!
fr: Oups !

en: Almost Done
fr: Presque terminé

en: Activate
fr: Activer

en: Upgrade functionality not available!
fr: La fonctionnalité de mise à niveau n’est pas disponible !

en: Please enter a valid license key!
fr: Veuillez saisir une clé de licence valide !

en: You don't have the permission to perform this action.
fr: Vous n’avez pas le droit d’effectuer cette action.

en: You are already using the Easy WP SMTP PRO version. Please refresh this page and verify your license key.
fr: Vous utilisez déjà la version Easy WP SMTP PRO. Veuillez actualiser cette page et vérifier votre clé de licence.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer could not retrieve plugin information.
fr: Impossible d’installer l’extension. Le programme d’installation de WP Plugin n’a pas pu récupérer les informations relatives à l’extension.

en: Could not install the plugin. WP Plugin installer initialization failed.
fr: Impossible d’installer l’extension. L’initialisation du programme d’installation de l’extension WP a échoué.

en: Could not install the plugin. Don't have file permission.
fr: Impossible d’installer l’extension. Vous n’avez pas le droit d’accéder au fichier.

en: Could not install the plugin. Plugin slug is missing.
fr: Impossible d’installer l’extension. Le slug de l’extension est manquant.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to activate plugins.
fr: Impossible d’installer l’extension. Vous n’avez pas le droit d’activer les extensions.

en: Could not install the plugin. You don't have permission to install plugins.
fr: Impossible d’installer l’extension. Vous n’avez pas le droit d’installer des extensions.

en: You don't have permission to change options for this WP site!
fr: Vous n’avez pas le droit de modifier les options de ce site WP !

en: Contact Us
fr: Contactez-nous

en: Copy the error message above and paste it in a message to the Easy WP SMTP support team.
fr: Copiez le message d’erreur ci-dessus et collez-le dans un message adressé à l’équipe de support Easy WP SMTP.

en: If you've checked each of these details and are still running into issues, then please get in touch with our support team. We’d be happy to help!
fr: Si vous avez vérifié chacun de ces détails et que vous rencontrez toujours des problèmes, veuillez contacter notre équipe de support. Nous vous aiderons avec plaisir !

en: Confirm that your browser is updated to the latest version.
fr: Confirmez que votre navigateur est mis à jour avec la dernière version.

en: If you aren't already using Chrome, Firefox, Safari, or Edge, then please try switching to one of these popular browsers.
fr: Si vous n’utilisez pas encore Chrome, Firefox, Safari ou Edge, essayez d’utiliser l’un de ces navigateurs populaires.

en: If you are using an ad blocker, please disable it or whitelist the current page.
fr: Si vous utilisez un bloqueur de publicité, veuillez le désactiver ou mettre la page actuelle sur liste autorisée.

en: In order to fix this issue, please check each of the items below:
fr: Afin de corriger ce problème, veuillez vérifier chacun des éléments ci-dessous :

en: It looks like something is preventing JavaScript from loading on your website. Easy WP SMTP requires JavaScript in order to give you the best possible experience.
fr: Il semble que quelque chose empêche le chargement de JavaScript sur votre site. Easy WP SMTP nécessite JavaScript afin de vous offrir la meilleure expérience possible.

en: Whoops, something's not working.
fr: Oups, quelque chose ne fonctionne pas.

en: Easy WP SMTP &rsaquo; Setup Wizard
fr: Easy WP SMTP &rsaquo; Assistant de configuration

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: You can upgrade to the Pro plan and <b>save %s today</b>, automatically applied at checkout.
fr: Vous pouvez passer à l’offre Pro et <b>économiser %s dès aujourd’hui</b>, automatiquement lors du paiement.

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: <b>%s OFF</b> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
fr: <b>%s DE RÉDUCTION</b> pour les utilisateurs/utilisatrices de l’extension Easy WP SMTP, appliqué lors du paiement.

en: Upgrade to PRO
fr: Passer en PRO

en: Sorry, but the %mailer% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
fr: Malheureusement, le service d’envoi %mailer% n’est pas disponible dans la version Lite. Veuillez mettre à niveau vers la version PRO pour débloquer ce service d’envoi et bien plus.

en: The test email might have sent, but its deliverability should be improved.
fr: L’e-mail de test a peut-être été envoyé, mais sa délivrabilité devrait être améliorée.

note: translators: %1$s - Easy WP SMTP support forum URL, %2$s - EasyWPSMTP.com URL.
en: Alternatively, we also offer limited support on the WordPress.org support forums. You can <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">create a support thread</a> there, but please understand that free support is not guaranteed and is limited to simple issues. If you have an urgent or complex issue, then please consider <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to Easy WP SMTP Pro</a> to access our priority support ticket system.
fr: Autrement, nous proposons également un support limité sur les forums de WordPress.org. Vous pouvez y <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ouvrir une conversation</a> mais veuillez noter que le support gratuit n’est pas garanti et limité à des problèmes simples. Si vous avez un souci urgent ou complexe, envisagez de <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passer à Easy WP SMTP Pro</a> pour profiter de notre support prioritaire.

note: Translators: %s - discount value 50%
en: As a valued Easy WP SMTP user, you will get <span class="price-off">%s off regular pricing</span>, automatically applied at checkout!
fr: Vous êtes un précieux utilisateur ou une précieuse utilisatrice de Easy WP SMTP ! Nous vous offrons <span class="price-off">%s de réduction sur le prix standard</span>. Cette réduction est appliquée automatiquement lors du paiement.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com URL.
en: To access our world class support, please <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrade to Easy WP SMTP Pro</a>. Along with getting expert support, you will also get Notification controls, Email Logging, and integrations for Amazon SES, Office 365, and Outlook.com.
fr: Pour accéder à notre support de classe internationale, veuillez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passer à Easy WP SMTP Pro</a>. En plus de ce support de qualité, vous débloquerez également les contrôles des notifications, la journalisation des e-mails et l’intégration à Amazon SES, Office 365 et Outlook.com.

en: Easy WP SMTP is a free plugin, and the team behind SendLayer maintains it to give back to the WordPress community.
fr: Easy WP SMTP est une extension gratuite, et l’équipe derrière SendLayer la maintient à jour afin de soutenir la communauté WordPress.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com account area link.
en: As a Easy WP SMTP Pro user you have access to Easy WP SMTP priority support. Please log in to your EasyWPSMTP.com account and <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">submit a support ticket</a>.
fr: En tant qu’utilisateur de Easy WP SMTP Pro, vous avez accès au support prioritaire de Easy WP SMTP. Connectez-vous à votre compte EasyWPSMTP.com et <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">envoyez un ticket de support</a>.

en: Weekly Email Summaries delivered to your inbox
fr: Résumés hebdomadaires par e-mail envoyés à votre boîte de réception

en: Intuitive Dashboard Widget with email stats
fr: Widget intuitif de tableau de bord avec statistiques des e-mails

en: Advanced Email Reports
fr: Rapports avancés des e-mails

en: Pro mailers: Amazon SES and Microsoft 365 / Outlook
fr: Services d’envoi pro : Amazon SES et Microsoft 365 / Outlook

en: Source (which plugin/theme sent the email and it's path location)
fr: Source (quelle extension / quel thème a envoyé l’e-mail et son emplacement de chemin)

en: Email log export (.eml, .csv, .xlsx) and bulk exporter
fr: Exportation du journal des e-mails (.eml, .csv, .xlsx) et exportation en masse

en: Status (was the email delivered, sent, pending, or failed)
fr: État (l’e-mail a-t-il été livré ou envoyé, est-il en attente ou a-t-il échoué ?)

en: Open and click tracking
fr: Suivi des ouvertures et des clics

en: Pro Features:
fr: Fonctionnalités Pro :

note: translators: %s - sendlayer.com URL.
en: Learn the full potential of Easy WP SMTP with our Pro version. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade today</a> and start using advanced features to track and monitor email activity.
fr: Découvrez tout le potentiel d’Easy WP SMTP avec notre version Pro. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mettez à niveau dès aujourd’hui</a> et commencez à utiliser des fonctionnalités avancées pour suivre et surveiller l’activité des e-mails.

en: Get Easy WP SMTP Pro and Gain Access to more Powerful Features
fr: Obtenez Easy WP SMTP Pro et accédez à plus de fonctionnalités puissantes

en: Dismiss
fr: Ignorer

en: Already purchased? Simply enter your license key above to connect with Easy WP SMTP Pro!
fr: Vous avez déjà acheté la licence ? Il vous suffit de saisir votre clé de licence ci-dessus pour vous connecter à Easy WP SMTP Pro !

en: Paste license key here
fr: Coller la clé de licence ici

en: License Key
fr: Clé de licence

note: Translators: %s - discount value 50%
en: As thanks for being an Easy WP SMTP Lite user, we’re offering you <span>%s off</span>, applied automatically at checkout.
fr: Pour vous remercier d’être un utilisateur / une utilisatrice de Easy WP SMTP Lite, nous vous offrons <span>%s de réduction</span>. Cette réduction est appliquée automatiquement lors du paiement.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com upgrade URL.
en: Unlock more features by <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">upgrading to PRO</a></strong>.
fr: Débloquez davantage de fonctionnalités en <strong><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">passant à la version PRO</a></strong>.

en: License
fr: Licence

en: View Email Summary Example
fr: Voir l’exemple de résumé par e-mail

note: translators: %s - Email Log settings url.
en: Please enable <a href="%s">Email Logging</a> first, before this setting can be configured.
fr: Veuillez d’abord activer la <a href="%s">Journalisation des e-mails</a> avant de pouvoir définir ce paramètre.

en: Disable Email Summaries weekly delivery.
fr: Désactivez l’envoi hebdomadaire des résumés par e-mail.

en: Disable Email Summaries
fr: Désactiver les résumés par e-mails

en: Hide the Easy WP SMTP Dashboard Widget.
fr: Masquez le widget Tableau de bord de l’extension Easy WP SMTP.

en: Hide Dashboard Widget
fr: Masquer le widget Tableau de bord

en: Allow Usage Tracking
fr: Autoriser le suivi d’utilisation

en: Export logs to CSV, XLSX, or EML
fr: Exporter les journaux au format CSV, XLSX ou EML

en: Print or save email logs as PDFs
fr: Imprimer ou enregistrer les journaux d’e-mails en PDF

en: Track email opens and clicks
fr: Suivre les e-mails et les clics

en: Resend emails and attachments
fr: Renvoyer les e-mails et les fichiers joints

en: View email delivery status (sent or failed)
fr: Voir l’état de livraison de l’e-mail (envoyé ou échoué)

en: Save detailed email headers
fr: Enregistrer les en-têtes détaillés des e-mails

en: Unlock these awesome logging features:
fr: Débloquez ces formidables fonctionnalités des journaux :

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: Email Logging saves information about all the emails sent from your WordPress site. Search and filter the email log to find specific emails and check their delivery statuses. When you enable email logging, you’ll also be able to resend emails, save attachments, and export logs as a CSV, Excel, or EML file. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> to start using email logs today.
fr: La journalisation des e-mails enregistre les informations sur tous les e-mails envoyés depuis votre site WordPress. Recherchez et filtrez les journaux d’e-mails pour trouver des e-mails spécifiques et vérifier leur statut de livraison. Lorsque vous activez la journalisation des e-mails, vous pourrez également renvoyer des e-mails, enregistrer des fichiers joints et exporter vos journaux au format CSV, Excel ou EML. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a> pour commencer à utiliser la journalisation des e-mails aujourd’hui.

en: Detailed Email Log
fr: Journal d’e-mails détaillé

en: Email Logs
fr: Journaux d’e-mails

en: Clicked
fr: Cliqué

en: Opened
fr: Ouvert

en: Email log ID
fr: ID du journal d’e-mails

en: Error Details
fr: Détails de l’erreur

en: Headers
fr: En-têtes

en: Blind Carbon Copy (BCC)
fr: Copie carbone invisible (BCC)

en: Carbon Copy (CC)
fr: Copie carbone (CC)

en: Status
fr: État

en: Additional Information
fr: Informations supplémentaires

en: Attachments
fr: Fichiers joints

en: Number of Attachments
fr: Nombre de fichiers joints

en: Created Date
fr: Date de création

en: Body
fr: Corps

en: From Address
fr: Adresse de l’expéditeur (De)

en: To Address
fr: Adresse du destinataire (À)

en: Common Information
fr: Informations générales

en: Subject & Headers
fr: Objet et en-têtes

en: Email Addresses
fr: Adresses e-mail

en: Search
fr: Rechercher

en: Custom Date Range
fr: Plage de dates personnalisée

en: Export in EML (.eml)
fr: Exporter en EML (.eml)

en: Export in Microsoft Excel (.xlsx)
fr: Exporter au format Microsoft Excel (.xlsx)

en: Export in CSV (.csv)
fr: Exporter en CSV (.csv)

en: Export Type
fr: Type d’export

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com Upgrade page URL.
en: Easily export your logs to CSV or Excel. Filter the logs before you export and only download the data you need. This feature lets you easily create your own deliverability reports. You can also use the data in 3rd party dashboards to track deliverability along with your other website statistics. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro!</a>
fr: Exportez facilement vos journaux au format CSV ou Excel. Filtrez les journaux avant de les exporter et téléchargez uniquement les données dont vous avez besoin. Cette fonctionnalité vous permet de créer facilement vos propres rapports de délivrabilité. Vous pouvez également utiliser les données dans des tableaux de bord tiers pour suivre la délivrabilité avec vos autres statistiques de site. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro !</a>

en: Export Email Logs
fr: Exporter les journaux d’e-mails

en: Export
fr: Exporter

en: View email report charts in WordPress
fr: Voir les graphiques des rapports d’e-mails dans WordPress

en: Identify failed emails quickly
fr: Identifier rapidement les e-mails échoués

en: Monitor open and click-through rates
fr: Surveiller les taux d’ouverture et de clics

en: Track total sent emails each week
fr: Suivre le nombre total d’e-mails envoyés chaque semaine

en: See stats grouped by subject line
fr: Voir les statistiques regroupées par ligne d’objet

en: Receive weekly deliverability reports
fr: Recevoir des rapports de délivrabilité hebdomadaires

en: Unlock these awesome reporting features:
fr: Débloquez ces formidables fonctionnalités pour les rapports :

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com page URL.
en: With Email Reports, you can track email deliverability and engagement from your WordPress dashboard. Open and click-through rates are grouped by subject line for quick and simple campaign performance analysis. The report will also show how many emails you successfully sent and how many emails failed to send each week so you can find and resolve problems with ease. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Easy WP SMTP Pro</a> now and we’ll add your email report to your WordPress dashboard.
fr: Avec les rapports d’e-mail, vous pouvez suivre la délivrabilité et l’engagement des e-mails depuis votre tableau de bord WordPress. Les taux d’ouverture et de clics sont regroupés par ligne d’objet, ce qui permet une analyse rapide et simple des performances des campagnes. Le rapport indiquera également combien d’e-mails vous avez envoyés avec succès et combien d’e-mails n’ont pas pu être envoyés chaque semaine, afin que vous puissiez trouver et résoudre les problèmes facilement. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à Easy WP SMTP Pro</a> maintenant et nous ajouterons votre rapport d’e-mails à votre tableau de bord WordPress.

en: Weekly Email Report
fr: Rapport d’e-mail hebdomadaire

en: Detailed Stats by Subject Line
fr: Statistiques détaillées par objet

en: Stats at a Glance
fr: Statistiques en un coup d’œil

en: Email Reports
fr: Rapports d’e-mail

en: Debug events that fall outside the chosen period will be permanently deleted from the database.
fr: Les évènements de débogage situés en dehors la période choisie seront définitivement supprimés de la base de données.

en: Enable this setting to debug the email sending process. All debug events will be logged in the table below. This setting is recommended only for shorter debugging periods. Please disable it once you’re done troubleshooting.
fr: Activez ce réglage pour déboguer le processus d’envoi d’e-mails. Tous les évènements de débogage seront enregistrés dans le tableau ci-dessous. Ce paramètre est recommandé uniquement pour de courtes périodes de débogage. Veuillez le désactiver une fois le dépannage terminé.

en: The Email Sending Errors debug event is always enabled and records any email sending errors in the table below.
fr: L’évènement de débogage des erreurs d’envoi d’e-mails est toujours activé et enregistre toutes les erreurs d’envoi d’e-mails dans le tableau ci-dessous.

en: Here, you can view and configure plugin debugging events to find and resolve email sending issues. You’ll also see any email sending errors that occur.
fr: Ici, vous pouvez voir et configurer les évènements de débogage de l’extension pour trouver et corriger les problèmes d’envoi d’e-mails. Vous verrez également toutes les erreurs d’envoi d’e-mails qui se produisent.

note: translators: %s - search term.
en: Search results for <strong>%s</strong>
fr: Résultats de recherche pour <strong>%s</strong>

en: The Action Scheduler library is also used by other plugins, such as WPForms and WooCommerce. You might see tasks below that are not related to our plugin.
fr: La bibliothèque du Planificateur d’actions est également utilisée par d’autres extensions, comme WPForms et WooCommerce. Il se peut que vous voyiez ci-dessous des tâches qui ne sont pas liées à notre extension.

note: translators: %s - Action Scheduler website URL.
en: Easy WP SMTP uses the <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Action Scheduler</a> library, which lets it queue and process large tasks in the background without slowing down your site for visitors. Here you can see the list of all Easy WP SMTP Action Scheduler tasks and their statuses. This table can help with debugging certain issues.
fr: Easy WP SMTP utilise la bibliothèque du <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Planificateur d’actions</a>, ce qui lui permet de mettre en file d’attente et de traiter des tâches plus importantes en arrière-plan sans ralentir votre site pour vos internautes. Ici, vous pouvez voir la liste de toutes les tâches du Planificateur d’actions d’Easy WP SMTP et leur état. Ce tableau peut vous aider lors du débogage de certains problèmes.

en: Scheduled Actions
fr: Actions planifiées

note: translators: %s - item state name.
en: %s icon
fr: Icône %s

en: Domain Check Results
fr: Résultats de la vérification du domaine

en: Something went wrong. Please try again later.
fr: Un problème s’est produit. Veuillez réessayer ultérieurement.

en: Failed
fr: Échec

en: Unconfirmed
fr: Non confirmé

en: Confirmed
fr: Confirmée

en: Total Emails
fr: Total des e-mails

note: translators: %d - Number of days.
en: Last %d day | Last %d days
fr[0]: %d dernier jour
fr[1]: Les %d derniers jours

en: All Time
fr: Depuis le début

en: Select timespan
fr: Sélectionnez une période

note: translators: %s - URL to EasyWPSMTP.com.
en: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Upgrade to Pro</a> for detailed stats, email logs, and more!
fr: <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Passez à la version Pro</a> pour obtenir des statistiques détaillées, des journaux d’e-mails, et plus encore !

en: Weekly Email Summaries have been enabled
fr: Les résumés hebdomadaires par e-mail ont été activés.

en: View Example
fr: Voir l’exemple

en: <b>NEW!</b> Enable Weekly Email Summaries
fr: <b>NOUVEAUTÉ !</b> Activez les résumés hebdomadaires par e-mail

en: Automatically keep track of every email sent from your WordPress site and view valuable statistics right here in your dashboard.
fr: Gardez automatiquement la trace de chaque e-mail envoyé depuis votre site WordPress et visualisez des statistiques pertinentes ici même sur votre tableau de bord.

en: View Detailed Email Stats
fr: Voir les statistiques détaillées des e-mails

en: Current provider doesn't support setting and forcing From Name. Emails will be sent on behalf of the account name used to setup the OAuth connection below.
fr: Avec le fournisseur actuel, vous ne pouvez ni définir ni forcer le nom de l’expéditeur. Les e-mails seront envoyés au nom du nom de compte utilisé pour configurer la connexion OAuth ci-dessous.

note: translators: %s - URL to suggest a mailer form.
en: Don't see what you're looking for? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggest a mailer</a>.
fr: Vous ne trouvez pas ce que vous cherchez ? <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Suggérez un service d’envoi</a>.

note: translators: %s - URL to Setup Wizard.
en: If you’d like a guided setup, run through our <a href="%s">Setup Wizard</a>.
fr: Si vous souhaitez une configuration guidée, suivez notre <a href="%s">Assistant de configuration</a>.

en: Get Easy WP SMTP Pro
fr: Obtenir Easy WP SMTP Pro

en: Upgrade to Easy WP SMTP Pro
fr: Passer à Easy WP SMTP Pro

en: Easy WP SMTP Pro related message was successfully dismissed.
fr: Le message relatif à Easy WP SMTP Pro a bien été ignoré.

en: Already purchased?
fr: Vous avez déjà acheté ?

note: Translators: %s - discount value 50%.
en: <strong>%s OFF</strong> for Easy WP SMTP users, applied at checkout.
fr: <strong>%s DE RÉDUCTION</strong> pour les utilisateurs/utilisatrices de l’extension Easy WP SMTP, appliqué lors du paiement.

en: Upgrade to Pro
fr: Obtenir la version Pro

en: Sorry, but the %name% mailer isn’t available in the lite version. Please upgrade to PRO to unlock this mailer and much more.
fr: Malheureusement, le service d’envoi %name% n’est pas disponible dans la version Lite. Veuillez passer à la version PRO pour débloquer ce service d’envoi et bien plus encore.

en: %name% is a PRO Feature
fr: %name% est une fonctionnalité PRO

en: Are you sure you want to reset the current provider connection? You will need to immediately create a new one to be able to send emails.
fr: Voulez-vous vraiment réinitialiser la connexion actuelle avec votre fournisseur ? Vous devrez immédiatement en créer une nouvelle pour envoyer des e-mails.

en: Email Log
fr: Journaux d’e-mails

en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until WordPress is updated to the required version.
fr: <strong>L’extension Easy WP SMTP est désactivée</strong> sur votre site jusqu’à ce que WordPress soit mis à jour avec la version nécessaire.

note: translators: %s The minimal WP version supported by Easy WP SMTP.
en: Your site is running an <strong>old version</strong> of WordPress that is no longer supported by Easy WP SMTP. Please update your WordPress site to at least version <strong>%s</strong>.
fr: Votre site utilise une <strong>ancienne version</strong> de WordPress qui n’est plus prise en charge par Easy WP SMTP. Veuillez mettre à jour votre site WordPress au moins avec la version <strong>%s</strong>.

note: translators: %s - EasyWPSMTP.com docs URL with more details.
en: <strong>Easy WP SMTP plugin is disabled</strong> on your site until you fix the issue. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Read more for additional information.</a>
fr: <strong>L’extension Easy WP SMTP est désactivée</strong> sur votre site tant que vous ne réglez pas le problème. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Lisez la suite pour des informations supplémentaires.</a>

note: translators: %1$s - WPBeginner URL for recommended WordPress hosting.
en: Your site is running an <strong>insecure version</strong> of PHP that is no longer supported. Please contact your web hosting provider to update your PHP version or switch to a <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">recommended WordPress hosting company</a>.
fr: Votre site utilise une <strong>version non sécurisée</strong> de PHP qui n’est plus prise en charge. Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement pour la mettre à jour ou passez chez l’un de nos <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">hébergeurs WordPress recommandés</a>.

en: Your site already has Easy WP SMTP Pro activated. If you want to switch to Easy WP SMTP, please first go to Plugins → Installed Plugins and deactivate Easy WP SMTP Pro. Then, you can activate Easy WP SMTP.
fr: Easy WP SMTP Pro est déjà activé sur votre site. Si vous souhaitez passer à Easy WP SMTP, veuillez d’abord vous rendre dans Extensions → Extensions installées et désactiver Easy WP SMTP Pro. Ensuite, vous pourrez activer Easy WP SMTP.

note: Translators: bold HTML tags.
en: Already purchased %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s? Enter your license key below!
fr: Vous avez déjà acheté %1$sEasy WP SMTP Pro%2$s ? Saisissez votre clé de licence ci-dessous !

note: Translators: Link to the EasyWPSMTP.com pricing page.
en: To unlock the following features, %1$sUpgrade to Pro%2$s and enter your license key below.
fr: Pour débloquer les fonctionnalités suivantes, %1$spassez à la version Pro%2$s et saisissez votre clé de licence ci-dessous.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold tags.
en: You're using Easy WP SMTP Lite - no license key required. Enjoy!
fr: Vous utilisez Easy WP SMTP Lite - pas besoin de clé de licence. Profitez-en !

en: Allowing us to track usage data enables us to better help you because we know with which WordPress configurations, themes, and plugins to test.
fr: Autoriser le suivi des données d’utilisation nous permet de mieux vous aider car nous connaissons les configurations WordPress, les thèmes et les extensions à tester.

en: Your email address is needed if you want to receive recommendations.
fr: Votre adresse e-mail est nécessaire si vous souhaitez recevoir des recommandations.

en: Enter your email address to receive helpful suggestions from Easy WP SMTP. We’ll help you optimize your email deliverability and grow your business.
fr: Saisissez votre adresse e-mail pour recevoir des suggestions utiles de Easy WP SMTP. Nous vous aiderons à optimiser la délivrabilité de vos e-mails et à développer votre activité.

en: Help Us Improve Easy WP SMTP
fr: Aidez-nous à améliorer Easy WP SMTP

en: Verify Email Address
fr: Vérifier l’adresse e-mail

en: Verify Domain
fr: Vérifier le domaine

note: Translators: Link to Amazon SES documentation.
en: Please add these CNAME records to your domain's DNS settings. For information on how to add CNAME DNS records, please refer to the %1$sAmazon SES documentation%2$s.
fr: Veuillez ajouter ces enregistrements CNAME aux réglages DNS de votre domaine. Pour en savoir plus sur l’ajout d’enregistrements DNS CNAME, consultez la documentation %1$sAmazon SES%2$s.

en: Value
fr: Valeur

en: Add New SES Identity
fr: Ajouter une nouvelle identité SES

en: Verify SES Identity
fr: Vérifier l’identité SES

en: Here are the domains and email addresses that have been verified and can be used as the From Email.
fr: Voici les domaines et les adresses e-mail qui ont été vérifiés et qui peuvent être utilisés comme e-mail d’expéditeur.

en: Resend
fr: Renvoyer

en: View DNS
fr: Voir DNS

en: You will not be able to send emails until you verify at least one domain or email address for the selected Amazon SES Region.
fr: Vous ne pourrez pas envoyer d’e-mails tant que vous n’aurez pas vérifié au moins un domaine ou une adresse e-mail pour la région Amazon SES sélectionnée.

en: No registered domains or emails.
fr: Aucun domaine ou e-mail inscrit.

en: Verify Email
fr: Vérifier l’e-mail

note: Translators: Email address.
en: Please check the inbox of <b>%s</b> for a confirmation email.
fr: Veuillez vérifier si la boîte de réception de <b>%s</b>contient un e-mail de confirmation.

en: Enter a valid email address. A verification email will be sent to the email address you entered.
fr: Saisissez une adresse e-mail valide. Un e-mail de vérification sera envoyé à l’adresse e-mail saisie.

en: Enter the domain name to verify it on Amazon SES and generate the required DNS CNAME records.
fr: Saisissez le nom de domaine pour le vérifier sur Amazon SES et générer les enregistrements DNS CNAME nécessaires.

en: Please enter a valid email address
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide.

en: Please enter a domain
fr: Veuillez saisir un domaine

en: There was an error while processing the authentication request. Please recheck your Client ID and Client Secret and try again.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement de la demande d’authentification. Veuillez revérifier votre ID et votre secret client et réessayer.

en: There was an error while processing the authentication request. The state key is invalid. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement de la demande d’authentification. La clé d’état n’est pas valide. Veuillez réessayer.

en: Connected as
fr: Connecté·e en tant que

note: Translators: name of the oAuth provider (Google, Microsoft, ...).
en: Removing this OAuth connection will give you the ability to redo the OAuth connection or connect to different %s account.
fr: En retirant cette connexion OAuth, vous pourrez recommencer la connexion OAuth ou vous connecter à un autre compte %s.

en: Remove OAuth Connection
fr: Retirer la connexion OAuth

en: Before continuing, you'll need to allow this plugin to send emails using your %s account.
fr: Avant de poursuivre, vous devez autoriser cette extension à envoyer des e-mails en utilisant votre compte %s.

note: Translators: name of the oAuth provider (Google, Microsoft, ...).
en: Connect to %s
fr: Se connecter à %s

en: Authorization Error!
fr: Erreur d’autorisation !

en: Successful Authorization
fr: Autorisation réussie

en: You have successfully linked the current site with your Microsoft API project. Now you can start sending emails through Outlook.
fr: Vous avez bien associé le site actuel à votre projet Microsoft API. Vous pouvez maintenant commencer à envoyer des e-mails via Outlook.

en: There was an error while processing the authentication request. The authorization code is missing. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement de la demande d’authentification. Le code d’autorisation est manquant. Veuillez réessayer.

en: There was an error while processing the authentication request. The nonce is invalid. Please try again.
fr: Une erreur s’est produite lors du traitement de la demande d’authentification. Le nonce n’est pas valide. Veuillez réessayer.

en: Value has to be a round number
fr: La valeur doit être un nombre entier

note: Translators: Minimum and maximum number that can be used.
en: Please enter a value between %1$s and %2$s
fr: Veuillez saisir une valeur entre %1$s et %2$s

en: Amazon SES requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
fr: Amazon SES requiert un certificat SSL, et n’est donc pas actuellement compatible avec votre site. Veuillez contacter votre hébergeur pour demander un certificat SSL, ou consultez la rubrique

en: Read how to set up Amazon SES
fr: Découvrez comment définir Amazon SES

en: Please select the Amazon SES API region which is the closest to where your website is hosted. This can help to decrease network latency between your site and Amazon SES, which will speed up email sending.
fr: Veuillez sélectionner la région de l’API Amazon SES la plus proche de l’endroit où votre site est hébergé. Cela peut aider à réduire la latence du réseau entre votre site et Amazon SES, ce qui accélérera l’envoi des e-mails.

en: SES Identities
fr: Identités SES

en: Secret Access Key
fr: Clé d’accès secrète

en: Access Key ID
fr: ID de la clé d’accès

en: Receive a weekly email delivery report in your inbox.
fr: Recevez un rapport hebdomadaire de distribution des e-mails dans votre boîte de réception.

en: Weekly Email Summary
fr: Résumé hebdomadaire par e-mail

en: Smart Contact Form
fr: Formulaire de contact intelligent

en: Monitor email delivery issues so you can easily resolve them.
fr: Surveillez les problèmes de délivrabilité des e-mails afin de les résoudre facilement.

en: Email Error Tracking
fr: Suivi des erreurs dans les e-mails

en: Send emails from your website successfully and reliably.
fr: Envoyez des e-mails depuis votre site avec succès et fiabilité.

en: Improved Email Deliverability
fr: Amélioration de l’efficacité de la messagerie

en: Get more value out of Easy WP SMTP! Select which of the following features you’d like to use, and we’ll enable them for you.
fr: Tirez davantage parti de Easy WP SMTP ! Sélectionnez les fonctionnalités suivantes que vous souhaitez utiliser, et nous les activerons pour vous.

en: Which email features do you want to enable?
fr: Quelles sont les fonctionnalités de la messagerie que vous souhaitez activer ?

en: Read how to set up SMTP.com
fr: Découvrez comment définir SMTP.com

en: Get Started with SMTP.com
fr: Démarrer avec SMTP.com

note: Translators: Link to the SMTP.com Senders/Channel settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Sender Name for SMTP.com.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir un nom d’expéditeur pour SMTP.com.

note: Translators: Link to the SMTP.com API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SMTP.com.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir une clé API pour SMTP.com.

en: Our goal is to make your SMTP setup as simple and straightforward as possible. We'd love to know how this process went for you!
fr: Notre objectif est de rendre votre configuration SMTP aussi simple et facile que possible. Nous serions ravis de savoir comment ce processus s’est déroulé pour vous !

en: How was your Easy WP SMTP setup experience?
fr: Comment s’est passée la configuration de Easy WP SMTP ?

en: Submit Feedback
fr: Envoyer le retour

en: Yes, I give Easy WP SMTP permission to contact me for any follow up questions.
fr: Oui, je donne l’autorisation à Easy WP SMTP de me contacter pour des questions de suivi.

en: We're sorry things didn't go smoothly for you, and want to keep improving. Please let us know any specific parts of this process that you think could be better. We really appreciate any details you're willing to share!
fr: Nous sommes désolés que vous ne soyez pas satisfait. Nous voulons continuer à nous améliorer. Dites-nous précisément ce que nous pourrions améliorer d’après vous. Nous apprécions vraiment tous les détails que vous voudrez bien nous communiquer !

en: What could we do to improve?
fr: Que pourrions-nous faire pour nous améliorer ?

en: Rate on WordPress.org
fr: Évaluer sur WordPress.org

note: Translators: %1$s and %2$s are HTML bold tags; %3$s is a new line HTML tag; %4$s are 5 golden star icons in HTML.
en: Help us spread the word %1$sby giving Easy WP SMTP a 5-star rating %3$s(%4$s) on WordPress.org%2$s. Thanks for your support and we look forward to bringing you more awesome features.
fr: Aidez-nous à faire passer le mot %1$s en donnant à Easy WP SMTP une note de 5 étoiles %3$s(%4$s) sur WordPress.org%2$s. Merci pour votre soutien ! Nous sommes impatients de vous apporter davantage de fonctionnalités formidables.

en: Thanks for the feedback!
fr: Merci pour votre retour !

note: Translators: Different bold styles and discount value (%5$s).
en: Star icon
fr: Icône étoile

en: Send a Test Email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Congrats, you’ve successfully set up Easy WP SMTP.
fr: Félicitations ! Vous avez bien configuré Easy WP SMTP.

en: Upgrade Failed!
fr: La mise à niveau a échoué !

en: Successful Upgrade!
fr: Mise à niveau réussie !

en: Verification Error!
fr: Erreur de vérification !

en: Successful Verification!
fr: Vérification réussie !

en: Paste your license key here
fr: Collez votre clé de licence ici

en: License key input
fr: Saisie de la clé de licence

en: Pro badge
fr: Badge Pro

en: Complete Email Reports
fr: Rapports d’e-mails complets

en: Store information from all emails sent from your site.
fr: Stockez toutes les informations de tous les e-mails envoyés à partir de votre site.

en: Your license was successfully verified! You are ready for the next step.
fr: Votre licence a été bien vérifiée ! Vous êtes prêt pour l’étape suivante.

en: The License Key format is incorrect. Please enter a valid key and try again.
fr: Le format de la clé de licence est incorrect. Veuillez saisir une clé valide et réessayer.

en: Connect
fr: Se connecter

en: Verify License Key
fr: Vérifier la clé de licence

en: Add your license key here to access plugin updates and support.
fr: Ajoutez votre clé de licence ici pour accéder aux mises à jour de l’extension et au support.

en: Enhanced Weekly Email Summary
fr: Résumé hebdomadaire des e-mails amélioré

en: Detailed Email Logs
fr: Journaux d’e-mails détaillés

en: I'll do it later
fr: Je le ferai ultérieurement

en: Purchase Now
fr: Acheter maintenant

en: These features are available as part of Easy WP SMTP Pro plan.
fr: Ces fonctionnalités sont disponibles dans le cadre de l’offre Easy WP SMTP Pro.

en: Would you like to purchase the following features now?
fr: Souhaitez-vous acheter les fonctionnalités suivantes à présent ?

en: Continue
fr: Continuer

en: Enter your Easy WP SMTP License Key
fr: Saisissez votre clé de licence Easy WP SMTP

en:  - Send your first 200 emails for free.
fr:  - Envoyez vos 200 premiers e-mails gratuitement.

en: Your mailer is already configured in a Easy WP SMTP constant, so the options below have been disabled. To change your mailer, please edit or remove the <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
fr: Votre service d’envoi est déjà configuré dans une constante Easy WP SMTP, les options ci-dessous ont donc été désactivées. Pour modifier votre service d’envoi, veuillez modifier ou retirer la constante <code>EasyWPSMTP_MAILER</code> de votre fichier <code>wp-config.php</code>.

en: is a PRO Feature
fr: est une fonctionnalité Pro

note: Translators: Link to the SMTP Mailer docs page.
en: Select the mailer you would like to use to send emails. Need more information on our mailers? See our %1$scomplete mailer guide%2$s for additional details.
fr: Sélectionnez le service d’envoi que vous souhaitez utiliser pour envoyer des e-mails. Besoin de plus d’informations sur nos services d’envoi ? Consultez notre %1$sguide complet sur les services d’envoi%2$s pour plus en savoir plus.

en: Choose Your SMTP Mailer
fr: Choisissez votre service d’envoi SMTP

en: Choose a Different Mailer
fr: Choisir un autre service d’envoi

en: I Understand, Continue
fr: Je comprends, continuer

en: Mailer
fr: Fonction d’envoi

en: For most servers TLS is the recommended option. If your SMTP provider offers both SSL and TLS options, we recommend using TLS.
fr: Pour la plupart des serveurs, TLS est l’option recommandée. Si votre fournisseur de SMTP vous propose aussi bien le SSL que le TLS, nous recommandons quand même le TLS.

en: Authentication
fr: Authentification

en: Enable Auto TLS
fr: Activer Auto TLS

en: Encryption
fr: Supporte les connexions chiffrées (SSL)

en: Read how to set up Mailgun
fr: Découvrez comment définir Mailgun

note: Translators: Link to the Mailgun documentation.
en: Define which endpoint you want to use for sending messages. If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region. %1$sMore information%2$s on Mailgun.com.
fr: Définissez le point de terminaison que vous souhaitez utiliser pour l’envoi de messages. Si vous exercez vos activités dans le cadre des lois de l’UE, vous devrez peut-être utiliser la région UE. %1$sPlus d’informations%2$s sur Mailgun.com.

note: Translators: Link to the Mailgun Domain settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get a Domain Name from Mailgun.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir un nom de domaine chez Mailgun.

en: Read how to set up SendLayer
fr: Découvrez comment définir SendLayer

en: Get Started with SendLayer
fr: Premiers pas avec SendLayer

note: Translators: Link to the SendLayer API settings.
en: %1$sFollow this link%2$s to get an API Key for SendLayer.
fr: %1$sCliquez sur ce lien%2$s pour obtenir une clé API pour SendLayer.

en: Checking mailer configuration image
fr: Vérification de l’image de configuration du mailer

en: We're running some tests in the background to make sure everything is set up properly.
fr: Nous effectuons quelques tests en arrière-plan pour nous assurer que tout est configuré correctement.

en: Checking Mailer Configuration
fr: Vérification de la configuration du service d’envoi

en: When enabled, the email log will note whether or not a link has been clicked in the specified email.
fr: Lorsque cette option est activée, le journal d’e-mails indiquera si l’internaute a cliqué sur un lien dans l’e-mail spécifié.

en: Track when a link in an email is clicked
fr: Suivre le clic sur un lien dans un e-mail

en: When enabled, the email log will note whether or not an email has been opened.
fr: Lorsque cette option est activée, le journal d’e-mails indiquera si un e-mail a été ouvert ou non.

en: Track when an email is opened
fr: Suivre l’ouverture d’un e-mail

en: When enabled, all sent attachments will be saved to your WordPress Uploads folder. For sites that send a high volume of unique large attachments, this option could result in a disk space issue.
fr: Lorsque cette option est activée, tous les fichiers joints envoyés seront enregistrés dans le dossier de téléversement WordPress. Pour les sites envoyant un grand volume de fichiers uniques volumineux, cette option pourrait entraîner un problème d’espace disque.

en: Save file attachments sent from WordPress
fr: Enregistrer les fichiers joints envoyés depuis WordPress

en: Email content may include sensitive information, such as plain text passwords. For security purposes, consider carefully whether to enable this option. All email content will be stored in your site's database. To resend emails from our Email Log, this option must be enabled.
fr: Le contenu des e-mails peut inclure des informations sensibles, telles que des mots de passe en texte brut. Pour des raisons de sécurité, réfléchissez bien avant d’activer cette option. Tous les contenus d’e-mails seront stockés dans la base de données de votre site. Pour renvoyer des e-mails à partir de notre journal d’e-mails, cette option doit être activée.

en: Store the content for all sent emails
fr: Stocker le contenu de tous les e-mails envoyés

en: You’ve chosen to enable email logging. Please select which additional email logging features you would like to use.
fr: Vous avez choisi d’activer la journalisation des e-mails. Veuillez sélectionner les fonctionnalités de journalisation des e-mails supplémentaires que vous souhaitez utiliser.

en: Configure Email Logs
fr: Configurer le journal d’e-mails

en: By allowing us to track usage data we can better help you because we know with which WordPress configurations, themes and plugins we should test.
fr: En nous autorisant à suivre les données d’utilisation, nous pouvons mieux vous aider puisque nous connaissons les configurations, les thèmes et les extensions WordPress que nous devrions tester.

en: Yes, count me in
fr: Oui, je suis d’accord

en: Help make Easy WP SMTP better for everyone
fr: Aidez-nous à améliorer Easy WP SMTP pour tous

en: Your Email Address
fr: Votre adresse e-mail

en: Skip this Step
fr: Passer cette étape

en: Finish Setup
fr: Terminer la configuration

en: Send us Feedback
fr: Envoyez-nous vos retours

en: Start Troubleshooting
fr: Commencer le dépannage

en: Whoops, looks like something isn’t configured quite right.
fr: Oups, apparemment, tout n’est pas configuré correctement.

en: If enabled, the From Email setting above will be used for all emails, ignoring values set by other plugins.
fr: Si cette option est activée, le paramètre E-mail de l’expéditeur ci-dessus sera utilisé pour tous les e-mails, sans tenir compte des valeurs définies par d’autres extensions.

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please go back and select a different mailer option.
fr: Si vous préférez ne pas définir de SSL ou si vous avez besoin d’une solution SMTP temporaire, veuillez revenir en arrière et sélectionner un autre service d’envoi.

en: WPBeginner's tutorial on how to set up SSL
fr: Tutoriel de WPBeginner sur la configuration de SSL

en: Outlook / 365 requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out
fr: Outlook / 365 nécessite un certificat SSL, et n’est donc pas actuellement compatible avec votre site. Veuillez contacter votre hébergeur pour demander un certificat SSL, ou consultez la rubrique

en: Read how to set up Microsoft Outlook / 365
fr: Découvrez comment définir Microsoft Outlook / 365.

en: Authorization
fr: Autorisation

en: Redirect URI
fr: URI de redirection

en: Application Password
fr: Mot de passe de l’application

en: Application ID
fr: ID de l’application

en: This setting is already configured with the Easy WP SMTP constant. To change it, please edit or remove the <code></code> constant in your <code>wp-config.php</code> file.
fr: Ce réglage est déjà configuré avec la constante Easy WP SMTP. Pour le changer, veuillez modifier ou retirer la constante <code></code> dans votre fichier <code>wp-config.php</code>.

en: The value entered does not match the required format
fr: Les valeurs saisies ne correspondent pas au format requis

en: Copied!
fr: Copié !

en: Copy input value
fr: Copier la valeur saisie

en: Close and exit the Setup Wizard
fr: Fermer et quitter l’assistant de configuration

note: Translators: %1$s - the number of current step, %2$s - number of all steps.
en: Step %1$s of %2$s
fr: Étape %1$s sur %2$s

en: Easy WP SMTP logo
fr: Logo Easy WP SMTP

en: From Email
fr: E-mail de l’expéditeur

en: Force From Name
fr: Forcer le nom d’expéditeur

en: Previous Step
fr: Étape précédente

en: Save and Continue
fr: Enregistrer et continuer

en: Fill out the required settings below to set up this mailer.
fr: Veuillez renseigner les réglages obligatoires ci-dessous pour configurer ce service d’envoi.

en: Configure Mailer Settings
fr: Définir les réglages du service d’envoi

en: Go back to the Dashboard
fr: Retourner au tableau de bord

en: Let's Get Started
fr: C’est parti

en: We’ll guide you through setting up Easy WP SMTP on your site step by step.
fr: Nous vous guiderons étape par étape tout au long de la configuration d’Easy WP SMTP sur votre site.

en: Welcome to the Easy WP SMTP Setup Wizard!
fr: Bienvenue dans l’assistant de configuration Easy WP SMTP !

en: Can't register the Amazon SES Identity
fr: Impossible d’inscrire l’identité Amazon SES

en: Can't retrieve Amazon SES Identities.
fr: Impossible de récupérer les identités Amazon SES.

en: It looks like we can't retrieve Amazon SES Identities.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas récupérer les identités Amazon SES.

en: It looks like we can't load the settings.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas charger les réglages.

en: It looks like we can't remove OAuth connection.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas retirer la connexion OAuth.

en: It looks like we can't load authentication details.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas charger les détails d’authentification.

en: Network error encountered. SMTP plugin import failed!
fr: Erreur de réseau rencontrée. L’importation de l’extension SMTP a échoué !

en: It looks like we can't import the plugin settings.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas importer les réglages de l’extension.

en: Network error encountered. Settings not saved.
fr: Erreur survenue sur le réseau. Réglages non enregistrés.

en: It looks like we can't save the settings.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas enregistrer les réglages.

en: You appear to be offline. Plugin information not retrieved.
fr: Vous semblez être hors ligne. Les informations relatives à l’extension n’ont pas été récupérées.

en: It looks like we can't fetch plugins information.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas récupérer les informations sur les extensions.

en: Can't fetch plugins information.
fr: Impossible de récupérer les informations sur les extensions.

en: You appear to be offline. Plugin not installed.
fr: Il semblerait que vous soyez hors-ligne. Extension non installée.

en: It looks like we can't install the plugin.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas installer l’extension.

en: It looks like the plugin installation failed!
fr: Apparemment, l’installation de l’extension a échoué !

en: You appear to be offline.
fr: Il semblerait que vous soyez hors-ligne.

en: It looks like we can't send the feedback.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas envoyer votre retour.

en: It looks like we can't perform the mailer configuration check.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas procéder à la vérification de la configuration du service d’envoi.

en: It looks like we can't register the Amazon SES Identity.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas inscrire l’identité Amazon SES.

en: It looks like we can't retrieve the Amazon SES Identities.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas récupérer les identités Amazon SES.

en: It looks like we can't remove oAuth connection.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas retirer la connexion OAuth.

en: It looks like we can't load existing settings.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas charger les Réglages existants.

en: It looks like we can't load oAuth redirect.
fr: Apparemment, nous ne pouvons pas charger la redirection OAuth.

en: Return to Plugin Settings
fr: Retourner aux réglages de l’extension

note: Translators: Current WordPress version.
en: Easy WP SMTP has detected that your site is running an outdated version of WordPress (%s). Easy WP SMTP requires at least WordPress version 5.2.
fr: Easy WP SMTP a détecté que votre site utilise une version obsolète de WordPress (%s). Easy WP SMTP requiert au moins la version 5.2 de WordPress.

en: Yikes! WordPress Update Required
fr: Attention ! Mise à jour de WordPress requise

en: It looks like something went wrong...
fr: Apparemment, un problème s’est produit…

en: Whoops, we found an issue!
fr: Oups, nous avons trouvé un problème !

en: Return to Mailer Settings
fr: Retourner aux Réglages du service d’envoi

en: Could Not Save Changes
fr: Impossible d’enregistrer les modifications

en: Settings Updated
fr: Réglages mis à jour

en: Please fill out all the required fields to continue.
fr: Veuillez remplir tous les champs obligatoires pour poursuivre.

en: Error Message:
fr: Message d’erreur :

en: Enabling this will condense navigation and move Easy WP SMTP under the WordPress Settings menu.
fr: L’activation de cette option condense la navigation et déplace Easy WP SMTP dans le menu Réglages de WordPress.

en: Compact Mode
fr: Mode compact

en: General
fr: Réglages généraux

note: translators: %1$s - date, \a\t - specially escaped "at", %2$s - time.
en: %1$s \a\t %2$s
fr: %1$s \à %2$s

en: Get Sender Name
fr: Obtenir un nom d’expéditeur

note: translators: %s - Channel/Sender Name link for smtp.com documentation.
en: Follow this link to get a Sender Name from SMTP.com: %s.
fr: Suivez ce lien pour obtenir un nom d’expéditeur de SMTP.com : %s.

en: Sender Name
fr: Nom d’expéditeur

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SMTP.com: %s.
fr: Suivez ce lien pour obtenir une clé d’API de SMTP.com : %s.

en: We believe in full transparency. The SMTP.com links above are tracking links as part of our partnership with SMTP (j2 Global). We can recommend just about any SMTP service, but we only recommend products that we believe will add value to our users.
fr: Nous croyons en la transparence totale. Les liens SMTP.com ci-dessus sont des liens de suivi dans le cadre de notre partenariat avec SMTP (j2 Global). Nous pouvons recommander à peu près n’importe quel service SMTP, mais nous recommandons uniquement des produits dont nous pensons qu’ils apporteront une valeur ajoutée à nos utilisateurs/utilisatrices.

note: translators: %s - URL to easywpsmtp.com doc page for stmp.com.
en: <p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SMTP.com mailer</a>.</p>
fr: <p>Pour commencer, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consultez notre documentation sur le service d’envoi SMTP.com</a>.</p>

note: translators: %s - URL to smtp.com site.
en: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> is a popular transactional email provider. It’s been providing reliable email services for over 2 decades, and is a trusted brand for more than 100,000 businesses. You can try it for free for up to 30 days and send up to 50,000 emails. </p>
fr: <p><a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SMTP.com</a> est un fournisseur populaire d’e-mails transactionnels. Il fournit des services d’e-mails fiables depuis plus de deux décennies et est une marque de confiance pour plus de 100 000 entreprises. Vous pouvez l’essayer gratuitement pendant 30 jours et envoyer jusqu’à 50 000 e-mails. </p>

en: Channel:
fr: Canal :

en: Api Key:
fr: Clé d’API :

note: translators: %s - URL to SMTP documentation.
en: <p>By selecting the Other SMTP option, you can connect your site to an SMTP server you have access to instead of sending emails through a 3rd party provider. In some cases, this may be more convenient than setting up an account with one of the other mailer options provided. However, the Other SMTP option is less secure than the other mailers. Additionally, your provider may not allow you to send large volumes of emails. For these reasons, we recommend choosing one of our compatible mailers.</p><p>To get started, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Other SMTP mailer</a>.</p>
fr: <p>En sélectionnant l’option Autre SMTP, vous pouvez connecter votre site à un serveur SMTP auquel vous avez accès au lieu d’envoyer des e-mails via un fournisseur tiers. Dans certains cas, cela peut être plus pratique que de configurer un compte avec l’une des autres options de service d’envoi fournies. Cependant, l’option Autre SMTP est moins sécurisée que les autres services d’envoi. De plus, votre fournisseur peut ne pas vous permettre d’envoyer de grands volumes d’e-mails. Pour ces raisons, nous recommandons de choisir l’un de nos services d’envoi compatibles.</p><p>Pour commencer, <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consultez notre documentation sur le service d’envoi Autre SMTP</a>.</p>

en: Other SMTP
fr: Autre SMTP

en: Get API Key
fr: Obtenir la clé d’API

note: translators: %s - API key link.
en: Follow this link to get an API Key from SendLayer: %s.
fr: Cliquez sur ce lien pour obtenir une clé API de SendLayer : %s.

note: translators: %1$s - URL to sendlayer.com; %2$s - URL to SendLayer documentation on easywpsmtp.com.
en: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> is our #1 recommended mailer.</strong> It offers affordable pricing and is easy to set up, which makes it an excellent option for WordPress sites. With SendLayer, your domain will be authenticated so all your outgoing emails reach your customers’ inboxes. Detailed documentation will walk you through the entire process, start to finish. When you sign up for a free trial, you can send your first emails at no charge.</p><p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the SendLayer mailer</a>.</p>
fr: <p><strong><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">SendLayer</a> est le service d’envoi n° 1 que nous recommandons.</strong> Avec son prix abordable et sa configuration simple, c’est un choix idéal pour les sites WordPress ! Avec SendLayer, votre domaine sera authentifié pour que tous vos e-mails sortants atteignent les boîtes de réception de vos client·e·s. Une documentation détaillée vous guidera tout au long du processus. Lorsque vous vous inscrivez pour un essai gratuit, vous pouvez envoyer vos premiers e-mails sans frais.</p><p>Pour commencer, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consultez notre documentation sur le service d’envoi de SendLayer</a>.</p>

en: API Key:
fr: Clé d’API :

note: translators: %s - URL to Brevo documentation on easywpsmtp.com
en: Please input the sending domain/subdomain you configured in your Brevo (formerly Sendinblue) dashboard. More information can be found in our <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo documentation</a>.
fr: Veuillez saisir le domaine/sous-domaine d’envoi que vous avez configuré dans votre tableau de bord Brevo (anciennement Sendinblue). Pour en savoir plus, consultez notre <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">documentation Brevo</a>.

en: Sending Domain
fr: Domaine d’envoi

en: Get v3 API Key
fr: Obtenir une clé d’API v3

note: translators: %s - link to get an API Key.
en: Follow this link to get an API Key: %s.
fr: Suivez ce lien pour obtenir une clé d’API : %s.

en: API Key
fr: Clé de l’API

en: For full transparency, we want you to know that the Brevo (formerly Sendinblue) links above are tracking links as part of our partnership with Brevo. Although we can choose to recommend any SMTP service, we only partner with products we believe will provide value to our users.
fr: Pour une transparence totale, nous tenons à ce que vous sachiez que les liens Brevo (anciennement Sendinblue) ci-dessus sont des liens de suivi dans le cadre de notre partenariat avec Brevo. Bien que nous puissions choisir de recommander tout service SMTP, nous nous associons uniquement à des produits dont nous pensons qu’ils apporteront de la valeur à nos utilisateurs/utilisatrices.

en: Transparency and Disclosure
fr: Transparence et divulgation

note: translators: %2$s - URL to easywpsmtp.com doc.
en: <p>To get started, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">see our documentation for the Brevo mailer</a>.</p>
fr: <p>Pour commencer, <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">consultez notre documentation pour le service d’envoi Brevo</a>.</p>

note: translators: %1$s - URL to brevo.com site.
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (formerly Sendinblue) is a transactional email provider and email marketing platform. It’s suitable for businesses of all sizes, as it offers scalable pricing plans that can grow with you. New business owners can use the free plan to send up to 300 emails a day without providing credit card details. As your needs change, you can upgrade to increase your sending limits.</p>
fr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Brevo</a> (anciennement Sendinblue) est un fournisseur d’e-mail transactionnel et une plateforme de marketing par e-mail. Il convient aux entreprises de toutes tailles, car il propose des offres tarifaires évolutives qui accompagnent votre croissance. Les nouveaux propriétaires d’entreprise peuvent utiliser l’offre gratuite pour envoyer jusqu’à 300 e-mails par jour sans fournir de détails de carte bancaire. Lorsque vos besoins évoluent, vous pouvez effectuer une mise à niveau pour augmenter vos limites d’envoi.</p>

en: If you'd prefer not to set up SSL, or need an SMTP solution in the meantime, please select a different mailer option.
fr: Si vous préférez ne pas configurer de SSL ou si vous souhaitez utiliser une solution SMTP en attendant, veuillez sélectionner un autre service d’envoi.

note: translators: %s - Provider name
en: %s requires an SSL certificate, and so is not currently compatible with your site. Please contact your host to request a SSL certificate, or check out <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">WPBeginner's tutorial on how to set up SSL</a>.
fr: %s a besoin d’un certificat SSL et n’est donc pas compatible avec votre site pour le moment. Veuillez contacter votre hébergeur pour obtenir un certificat SSL ou regarder <a href="https://www.wpbeginner.com/wp-tutorials/how-to-add-ssl-and-https-in-wordpress/" target="_blank">le tutoriel de WPBeginner sur la mise en place du SSL</a>.

en: Meanwhile you can switch to some other mailers.
fr: En attendant, vous vous passez à d’autres services d’envoi.

note: translators: %1$s - Provider name; %2$s - PHP version required by Provider; %3$s - current PHP version.
en: %1$s requires PHP %2$s to work and does not support your current PHP version %3$s. Please contact your host and request a PHP upgrade to the latest one.
fr: %1$s a besoin de PHP %2$s pour fonctionner et ne prend pas en charge votre version actuelle de PHP : %3$s. Veuillez contacter votre hébergeur et demander une mise à niveau vers la dernière version de PHP.

en: The password to log in to your mail server. The password will be encrypted in the database.
fr: Le mot de passe pour se connecter à votre serveur de messagerie. Le mot de passe sera chiffré dans la base de données.

en: All the defined constants will stop working and you will be able to change all the values on this page.
fr: Toutes les constantes définies cesseront de fonctionner et vous pourrez alors modifier toutes les valeurs sur cette page.

note: translators: %1$s - wp-config.php file, %2$s - EASY_WP_SMTP_ON constant name.
en: If you want to disable the use of constants, find in %1$s file the constant %2$s and turn if off:
fr: Si vous souhaitez désactiver l’utilisation des constantes, recherchez la constante %2$s dans le fichier %1$s et désactivez-la :

note: translators: %s - constant name: EASY_WP_SMTP_SMTP_PASS.
en: To change the password you need to change the value of the constant there: %s
fr: Pour modifier le mot de passe, vous devez changer la valeur de la constante là-bas : %s

en: The username to log in to your mail server.
fr: L’identifiant pour se connecter à votre serveur de messagerie.

en: Enable mail server authentication. This option should be enabled in most cases.
fr: Activez l’authentification du serveur de messagerie. Cette option doit être activée dans la plupart des cas.

en: By default, TLS encryption is automatically used if the server supports it (recommended). In some cases, due to server misconfigurations, this can cause issues and may need to be disabled.
fr: Par défaut, l’encryptage TLS est automatiquement utilisée si le serveur est compatible, ce qui est recommandé. Dans certains, à causes de mauvaises configurations serveur, cela peut provoquer des problèmes et devrait être désactivé.

en: Auto TLS
fr: TLS auto

en: The port to your mail server.
fr: Le port de votre serveur de messagerie.

en: If your SMTP provider offers both SSL and TLS encryption, we recommend using TLS. For most servers, this is the more secure option.
fr: Si votre fournisseur SMTP propose à la fois le chiffrement SSL et TLS, nous recommandons d’utiliser TLS. Pour la plupart des serveurs, c’est l’option la plus sécurisée.

en: Your mail server's address.
fr: L’adresse de votre serveur de messagerie.

note: translators: %s - URL to Mailgun.com page.
en: <a href="%s" rel="" target="_blank">More information</a> on Mailgun.com.
fr: <a href="%s" rel="" target="_blank">Plus d’informations</a> sur Mailgun.com.

en: If you are operating under EU laws, you may be required to use EU region.
fr: Si vous dépendez de la réglementation européenne, vous devriez utiliser la région UE.

en: Define which endpoint you want to use for sending messages.
fr: Définissez quel point de terminaison vous souhaitez utiliser pour envoyer les messages.

en: EU
fr: UE

en: Region
fr: Région

en: Get a Domain Name
fr: Obtenir un nom de domaine

note: translators: %s - Domain Name link.
en: Follow this link to get a Domain Name from Mailgun: %s.
fr: Suivez ce lien pour obtenir un nom de domaine auprès de Mailgun : %s.

en: Domain Name
fr: Nom de domaine

note: translators: %1$s - URL to mailgun.com; %2$s - URL to Mailgun documentation on easywpsmtp.com
en: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> is a transactional email provider that offers a generous 3-month free trial. After that, it offers a 'Pay As You Grow' plan that allows you to pay for what you use without committing to a fixed monthly rate.</p><p>To get started, read our <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun documentation</a>.</p>
fr: <p><a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a> est un fournisseur d’e-mails transactionnels qui offre une généreuse période d’essai gratuite de trois mois. Ensuite, il propose une offre « Pay As You Grow » qui vous permet de payer en fonction de votre utilisation, sans vous engager sur un taux mensuel fixe.</p><p>Pour commencer, consultez notre documentation <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun</a>.</p>

en: Default (none)
fr: Par défaut (aucun)

note: translators: %1$s - constant that was used; %2$s - file where it was used.
en: The value of this field was set using a constant %1$s most likely inside %2$s of your WordPress installation.
fr: La valeur de ce champ a été définie avec une constante %1$s, très probablement dans %2$s de votre installation WordPress.

en: Deprecated options were already removed from DB and can't be migrated.
fr: Les options obsolètes avaient déjà été retirées de la base de données et ne peuvent pas être migrées.

note: translators: %1$s - the DB option name, %2$s - Easy WP SMTP, %3$s - error message.
en: There was an error while upgrading the %1$s database. Please contact %2$s support with this information: %3$s.
fr: Une erreur s’est produite lors de la mise à niveau de la base de données %1$s. Veuillez contacter le support %2$s avec ces informations : %3$s.

en: Debug Output:
fr: Sortie du débogage :

en: An email request was sent.
fr: Une demande par e-mail a été envoyée.

note: translators: %s - path.
en: Current function path: %s
fr: Chemin de fonction actuel : %s

en: It looks like it's overwritten in the "wp-config.php" file. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
fr: Apparemment, elle est écrasée dans le fichier « wp-config.php ». Veuillez contacter le fournisseur d’hébergement pour savoir comment éviter d’écraser ou retirer la fonction « wp_mail » afin d’éviter tout conflit avec Easy WP SMTP.

note: translators: %s - must-use plugin name.
en: It looks like the "%s" must-use plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to your hosting provider on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
fr: Il semble que l’extension indispensable « %s » écrase la fonction « wp_mail ». Veuillez contacter votre fournisseur d’hébergement pour savoir comment éviter d’écraser ou retirer la fonction « wp_mail » afin d’éviter tout conflit avec Easy WP SMTP.

note: translators: %s - plugin name.
en: It looks like the "%s" plugin is overwriting the "wp_mail" function. Please reach out to the plugin developer on how to disable or remove the "wp_mail" function overwrite to prevent conflicts with Easy WP SMTP.
fr: Il semble que l’extension « %s » écrase la fonction « wp_mail ». Veuillez contacter le développeur / la développeuse de l’extension pour savoir comment éviter d’écraser ou retirer la fonction « wp_mail » afin d’éviter tout conflit avec Easy WP SMTP.

en: Easy WP SMTP has detected incorrect "wp_mail" function location. Usually, this means that emails will not be sent successfully!
fr: Easy WP SMTP a détecté un emplacement incorrect de la fonction « wp_mail ». En général, cela signifie que les e-mails ne pourront pas être envoyés !

en: Loading
fr: Chargement en cours

en: <strong>Heads up!</strong> The last email your site attempted to send was unsuccessful.
fr: <strong>Attention !</strong> Le dernier e-mail que votre site a tenté d’envoyer n’a pas abouti.

en: If you create a test email on this page, it will still be sent.
fr: Si vous créez un e-mail de test sur cette page, il sera quand même envoyé.

note: translators: %s - plugin Misc settings page URL.
en: To send emails, go to plugin <a href="%s">Misc settings</a> and disable the "Do Not Send" option.
fr: Pour envoyer des e-mails, rendez-vous dans <a href="%s">l’onglet « Divers »</a> des réglages de l’extension et décochez l’option « Ne pas envoyer ».

note: translators: %1$s - constant name; %2$s - constant value.
en: To send emails, change the value of the %1$s constant to %2$s.
fr: Pour envoyer des e-mails, changez la valeur de la constante %1$s à %2$s.

note: translators: %s - plugin name and its version.
en: <strong>EMAILING DISABLED:</strong> The %s is currently blocking all emails from being sent.
fr: <strong>ENVOI DÉSACTIVÉ :</strong> %s bloque actuellement tous les envois d’email.

en: Primary
fr: Principale

note: translators: %1$s - Plugin name causing conflict.
en: Heads up! Easy WP SMTP has detected %1$s is activated. Please deactivate %1$s to prevent conflicts.
fr: Attention ! Easy WP SMTP a détecté que %1$s est activé. Veuillez désactiver %1$s pour éviter tout conflit.

en: Or deactivate "SMTP" module in Branda > Emails > SMTP.
fr: Ou désactivez le module « SMTP » dans Branda > E-mails > SMTP.

en: Or enable "Do not change email sender by default" setting in Settings > Email template > Sender (tab).
fr: Ou activez le paramètre « Ne pas modifier l’expéditeur de l’e-mail par défaut » dans Réglages > Modèle d’e-mail > Expéditeur (onglet).

en: Or disable the Sendinblue email sending setting in WooCommerce > Settings > Sendinblue (tab) > Email Options (tab) > Enable Sendinblue to send WooCommerce emails.
fr: Ou désactivez le paramètre d’envoi d’e-mails de Sendinblue dans WooCommerce > Réglages > Sendinblue (onglet) > Options d’e-mail (onglet) > Activer Sendinblue pour envoyer des e-mails WooCommerce.

en: Tools
fr: Outils

en: Copied
fr: Copié

en: Copy Error Log
fr: Copier le journal d’erreur

en: View Full Error Log
fr: Voir le journal complet des erreurs

en: Please copy the error log message below into the support ticket.
fr: Veuillez copier le message d’erreur du journal ci-dessous dans le ticket de support.

en: Need support?
fr: Besoin d’aide ?

en: Recommended next steps:
fr: Étapes suivantes recommandées :

en: There was a problem while sending the test email.
fr: Un problème est survenu lors de l’envoi de l’e-mail de test.

en: Try using a different mailer.
fr: Essayez d’utiliser un autre service d’envoi.

en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can make outside connections. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
fr: Contactez votre hébergeur et demandez leur de vérifier que votre serveur peut établir des connexions externes. Additionnellement, demandez leur si un pare-feu ou une politique de sécurité pourrait empêcher cette connexion ; de nombreux hébergeurs bloquent certains port.<br><strong>À noter : c’est la raison la plus probable à ce problème.</strong>

en: Your host is rejecting the connection.
fr: Votre hébergeur a rejeté la connexion.

en: Plugin settings are incorrect (wrong SMTP settings, invalid Mailer configuration, etc).
fr: Les réglages de l’extension sont incorrects (mauvais réglages SMTP, mauvaise configuration d’envoi, etc…).

en: This means your test email was unable to be sent.
fr: Cela signifie que votre e-mail de test n’a pas pu être envoyé.

en: An issue was detected.
fr: Un problème a été détecté.

en: For a quick fix, until your web hosting resolves this, you can downgrade to PHP version 7.3 on your server.
fr: Pour une résolution rapide, en attendant l’intervention de votre hébergeur, vous pouvez descendre à la version 7.3 de PHP.

en: They should be able to resolve this issue for you.
fr: Ils devraient pouvoir régler le problème pour vous.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues with libpcre2 library on PHP 7.4.
fr: Contactez votre hébergeur et informez-les que vous avez des problèmes avec la librairie libpcre2 sur PHP 7.4.

en: There is a known issue with PHP version 7.4.x, when using libpcre2 library version lower than 10.33.
fr: Il y a une erreur connue avec PHP version 7.4.x et la librairie libpcre2 dans sa version inférieure à 10.33.

en: It looks like your server is running PHP version 7.4.x with an outdated PCRE library (libpcre2) that has a known issue with email address validation.
fr: Il semblerait que votre serveur utilise PHP version 7.4.x avec une librairie PCRE (libpcre2) obsolète qui contient un problème connu avec la validation des adresses e-mail.

en: PCRE library issue
fr: Problème de librairie PCRE

en: Please make sure you entered an accurate Sender Name in Easy WP SMTP plugin settings.
fr: Veuillez vous assurer d’avoir saisi un nom d’expéditeur correct dans les réglages de l’extension Easy WP SMTP.

en: Your Sender Name option is incorrect.
fr: L’option du nom d’expéditeur est incorrecte.

en: SMTP.com API Error.
fr: Erreur de l’API SMTP.com.

en: Complete the steps in section "2. Verify Your Domain".
fr: Suivez les étapes de la section « 2. Verify Your Domain ».

note: translators: %s - Mailgun documentation URL.
en: Go to our how-to guide for setting up <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun with Easy WP SMTP</a>.
fr: Consultez notre guide pour configurer <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun avec Easy WP SMTP</a>.

en: Typically this error occurs because you have not set up and/or complete domain name verification for your Mailgun account.
fr: Généralement, cette erreur apparaît parce que vous n’avez pas configuré ou vérifié votre nom de domaine dans votre compte Mailgun.

en: Your Mailgun account does not have access to send emails.
fr: Votre compte Mailgun n’a pas les droits suffisants pour envoyer des e-mails.

en: Verify your domain Region is correct.
fr: Vérifiez si la région de votre domaine est correcte.

note: translators: %1$s - Mailgun domains area URL.
en: Verify your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Domain Name</a> is correct.
fr: Vérifiez si votre <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">nom de domaine</a> est correct.

note: translators: %1$s - Mailgun API Key area URL.
en: Go to your Mailgun account and verify that your <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Mailgun API Key</a> is correct.
fr: Accédez à votre compte Mailgun et vérifiez que votre <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Clé API Mailgun</a> est correcte.

en: Typically this error occurs because there is an issue with your Mailgun settings, in many cases Mailgun API Key, Domain Name, or Region is incorrect.
fr: En général, cette erreur se produit parce qu’il y a un problème avec vos réglages Mailgun. Par exemple, lorsque la clé API Mailgun, le nom de domaine ou la région ne correspondent pas.

en: If you do not see activation email, go to your Mailgun control panel and resend the activation email.
fr: Si vous ne voyez pas d’e-mail d’activation, allez sur votre tableau de bord Mailgun et renvoyez-le.

en: Check your inbox you used to create a Mailgun account. Click the activation link in an email from Mailgun.
fr: Vérifiez la boîte de messagerie utilisée pour créer votre compte Mailgun. Cliquez sur le lien d’activation correspondant.

en: It seems that you forgot to activate your Mailgun account.
fr: Il semblerait que vous ayez oublié d’activer votre compte Mailgun.

en: Mailgun failed.
fr: Échec Mailgun.

note: translators: %1$s - SMTP host address, %2$s - SMTP port, %3$s - SMTP encryption.
en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %1$s on port %2$s using %3$s encryption. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection - many shared hosts block certain ports.<br><strong>Note: this is the most common cause of this issue.</strong>
fr: Contactez votre hébergeur et demandez-leur de vérifier que votre serveur peut se connecter à %1$s sur le port %2$s en utilisant le cryptage %3$s. Additionnellement, demandez-leur si un pare-feu ou une politique de sécurité bloque la connexion - beaucoup d’hébergeurs mutualisés bloquent certains ports.<br><strong>À noter : c’est la raison la plus probable à ce problème.</strong>

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password, port, and security.
fr: Vérifiez soigneusement vos réglages SMTP avec l’adresse de l’hébergeur, l’e-mail, le mot de passe, le port et la sécurité.

en: Your SMTP host is rejecting the connection.
fr: Votre hébergeur SMTP rejette la connexion.

en: Your web server is blocking the connection.
fr: Votre serveur bloque la connexion.

en: SMTP settings are incorrect (wrong port, security setting, incorrect host).
fr: Les réglages SMTP ne sont pas bons (mauvais port, réglage de sécurité ou hébergeur incorrect).

en: Typically this error is returned for one of the following reasons:
fr: Généralement, cette erreur apparaît pour une des raisons suivantes :

en: Could not connect to the SMTP host.
fr: Impossible de se connecter à l’hébergeur SMTP.

note: translators: %s - URL to the PHP openssl manual
en: Contact your hosting support, show them the "full Error Log for debugging" below and share this <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">link</a> with them.
fr: Contactez le support de votre hébergeur, montrez-lui le « journal complet de débogage » ci-dessous et fournissez-lui <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">ce lien</a>.

en: Verify that the host's SSL certificate is valid.
fr: Vérifiez la validation du certificat SSL de l’hébergeur.

en: There are a few reasons why this is happening. It could be that the host certificate is misconfigured, or this server's OpenSSL is using an outdated CA bundle.
fr: Quelques raisons peuvent expliquer ce problème. Il se peut que le certificat de l’hébergeur est mal configuré ou OpenSSL de ce serveur utilise une version obsolète du paquet CA.

en: This means OpenSSL on your server isn't able to verify the host certificate.
fr: Cela signifie qu’OpenSSL sur votre serveur n’est pas en mesure de vérifier le certificat de votre hébergeur.

en: Misconfigured server certificate.
fr: Certificat serveur mal configuré.

en: Enter correct SMTP Username (usually this is an email address) and Password in the appropriate fields.
fr: Saisissez le bon identifiant SMTP (généralement c’est une adresse e-mail) et le mot de passe dans les champs appropriés.

en: Enable Authentication
fr: Activer l’authentification

en: Go to Easy WP SMTP plugin Settings page.
fr: Allez sur la page des réglages de l’extension Easy WP SMTP.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but you should enable Authentication and provide correct Username and Password.
fr: Cela signifie que votre connexion à votre hébergeur SMTP a réussi mais vous devriez activer l’authentification et fournir les bons identifiant et mot de passe.

en: Unauthenticated senders are not allowed.
fr: Les expéditeurs non-authentifiés ne sont pas autorisés.

en: Verify with them your SMTP account is in good standing and your account has not been flagged.
fr: Vérifiez avec eux que votre compte SMTP a une bonne réputation et que votre compte n’a pas été marqué comme indésirable.

en: Contact your SMTP host to ask about sending/rate limits.
fr: Contactez votre hébergeur SMTP pour lui demander ses limites d’envoi.

en: Typically this error is returned when you are sending too many e-mails or e-mails that have been identified as spam.
fr: Généralement, cette erreur apparaît lorsque vous envoyez trop d’e-mails ou qu’ils ont été marqués comme indésirables.

en: This means the connection to your SMTP host was made successfully, but the host rejected the email.
fr: Cela signifie que la connexion à votre hébergeur SMTP a réussi mais qu’il a rejeté l’e-mail.

en: Error due to unsolicited and/or bulk e-mail.
fr: Erreur provoquée par un e-mail non sollicité et/ou groupé.

note: translators: %s - URL to the easywpsmtp.com doc page.
en: Visit <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">our documentation</a> for additional tips on how to resolve this error.
fr: Consultez <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">notre documentation</a> pour obtenir des conseils supplémentaires sur la manière de résoudre cette erreur.

en: Verify with your SMTP host that your account has permissions to send emails using outside connections.
fr: Vérifiez avec votre hébergeur SMTP que votre compte a les droits suffisants pour envoyer des e-mails en utilisant des connexions externes.

en: Contact your SMTP host to confirm you are using the correct username and password.
fr: Contactez votre hébergeur SMTP pour confirmer que vous utilisez les bons identifiants et mot de passe.

en: Triple check your SMTP settings including host address, email, and password. If you have recently reset your password you will need to update the settings.
fr: Vérifiez soigneusement vos réglages SMTP avec l’adresse de l’hébergeur, l’e-mail et le mot de passe. Si vous avez dernièrement réinitialisé ce dernier, vous devrez mettre à jour les réglages.

en: Typically this error is returned when the email or password is not correct or is not what the SMTP host is expecting.
fr: Généralement, cette erreur apparaît lorsque votre e-mail ou mot de passe est erroné ou différent de ce que l’hébergeur SMTP attend.

en: This means we were able to connect to your SMTP host, but were not able to proceed using the email/password in the settings.
fr: Cela signifie que nous avons été capables de nous connecter à l’hébergeur SMTP mais nous n’avons pas pu aller plus loin en utilisant les e-mails/mot de passe saisis dans les réglages.

en: Could not authenticate your SMTP account.
fr: Impossible de s’authentifier à votre compte SMTP.

en: Contact your web hosting provider and inform them you are having issues making outbound connections.
fr: Contactez votre hébergeur et informez-les que vous avez des problèmes avec les connexions sortantes.

en: Could not connect to your host.
fr: Impossible de se connecter à votre hébergeur.

en: If using "Other SMTP" Mailer, contact your SMTP host to confirm they are accepting outside connections with the settings you have configured (address, username, port, security, etc).
fr: Si vous utilisez le service d’envoi « Autre SMTP », contactez votre hébergeur SMTP pour confirmer qu’ils acceptent les connexions externes avec les réglages que vous avez configurés (adresse, identifiant, port, sécurité, etc…).

en: If using "Other SMTP" Mailer, triple check your SMTP settings including host address, email, and password.
fr: Si vous utilisez le service d’envoi « Autre SMTP », vérifiez soigneusement vos réglages SMTP tels que l’adresse de l’hébergeur, l’e-mail et le mot de passe.

note: translators: %s - SMTP host address.
en: Contact your web hosting provider and ask them to verify your server can connect to %s. Additionally, ask them if a firewall or security policy may be preventing the connection.
fr: Contactez votre hébergeur et demandez-lui si votre serveur peut se connecter à %s. Additionnellement, demandez-leur s’il y a un pare-feu ou une politique de sécurité qui empêcherait cette connexion.

en: Typically this error is returned your web server is blocking the connections or the SMTP host denying the request.
fr: Généralement, cette erreur apparaît lorsque votre serveur bloque les connexions ou que le serveur SMTP refuse les requêtes.

en: This means your web server was unable to connect to the host server.
fr: Cela signifie que votre serveur n’a pas réussi à se connecter au serveur distant.

note: translators: %s - SMTP host address.
en: This means your web server was unable to connect to %s.
fr: Cela signifie que votre serveur n’a pas réussi à se connecter à %s.

en: Could not connect to host.
fr: Impossible de contacter l’hébergeur.

en: Ask them to resolve the issue then try again.
fr: Demandez-leur de vous aider et réessayez.

en: The exact error you can provide them is in the Error log, available at the bottom of this page.
fr: L’erreur exacte à leur transmettre est dans le journal d’erreur, disponible en bas de cette page.

en: Contact your web hosting provider and inform them your site has an issue with SSL certificates.
fr: Contactez votre hébergeur et informez-le que votre site a un problème de certificat SSL.

en: Typically this error is returned when web server is not configured properly.
fr: Généralement, cette erreur apparaît lorsque le serveur n’est pas configuré correctement.

en: This means your web server cannot reliably make secure connections (make requests to HTTPS sites).
fr: Cela signifie que votre serveur ne peut pas établir de connexions sécurisées (et faire de requêtes à des sites en HTTPS).

en: SSL certificate issue.
fr: Problème de certificat SSL.

note: translators: %s - "HTML" in bold.
en: Test %s email was sent successfully! Please check your inbox to make sure it is delivered.
fr: Le test d’e-mail %s a bien été envoyé ! Veuillez vérifier votre boîte de réception pour vous assurer qu’il a été livré.

en: Test plain text email was sent successfully!
fr: L’e-mail de test en texte brut a bien été envoyé !

note: translators: %s - email address a test email will be sent to.
en: Test email to %s
fr: E-mail de test pour %s

en: Test failed. Please use a valid email address and try to resend the test email.
fr: Échec du test. Veuillez utiliser une adresse e-mail valide et essayer de renvoyer l’e-mail de test.

en: You cannot send an email. Mailer is not properly configured. Please check your settings.
fr: Vous ne pouvez pas envoyer d’e-mail. Le service d’envoi n’est pas correctement configuré. Veuillez vérifier vos réglages.

en: Write your custom email message.
fr: Écrivez votre message d’e-mail personnalisé.

en: Enter a custom subject for your message.
fr: Saisissez un objet personnalisé pour votre message.

en: Replace the predefined email template with your own content.
fr: Remplacez le modèle d’e-mail prédéfini par votre propre contenu.

en: Custom Email
fr: E-mail personnalisé

en: Enable to send this email in HTML format. Disable to send it in plain text format.
fr: Activez cette option pour envoyer cet e-mail au format HTML. Désactivez-la pour l’envoyer au format texte brut.

en: Enter the email address you want to send the test email to.
fr: Saisissez l’adresse e-mail à laquelle vous souhaitez envoyer l’e-mail de test.

en: Send To
fr: Envoyer à

en: Email Test
fr: E-mail de test

en: Enabling this will REMOVE ALL Easy WP SMTP data upon plugin deletion. All settings will be unrecoverable.
fr: L’activation de cette option RETIRERA TOUTES les données de Easy WP SMTP lors de la suppression de l’extension. Tous les réglages seront définitivement supprimés.

en: Uninstall Easy WP SMTP
fr: Désinstaller Easy WP SMTP

en: Disabling this setting is not recommended and should only be done for staging or development sites.
fr: Nous vous recommandons de ne pas désactiver ce réglage. Si nécessaire, désactivez-le uniquement pour les sites de préproduction et de développement.

note: translators: %s - filter that was used to disabled.
en: Email Delivery Errors were disabled using a %s filter.
fr: Les e-mails d’erreurs de délivrabilité ont été désactivés grâce à un filtre %s.

en: Show email delivery errors, warnings, and alerts in the WordPress dashboard.
fr: Affichez les erreurs, avertissements et alertes de remise des e-mails dans le tableau de bord WordPress.

en: Email Delivery Errors
fr: Erreurs de remise des e-mails

en: Show plugin announcements and update details in the WordPress dashboard.
fr: Affichez les annonces de l’extension et les détails de mise à jour dans le tableau de bord WordPress.

en: Announcements
fr: Annonces

en: <b>Note:</b> The debug log is reset when the plugin is activated, deactivated, or updated.
fr: <b>Note :</b> le journal de débogage est réinitialisé lorsque l’extension est activée, désactivée ou mise à jour.

en: Allow insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
fr: Autorisez les certificats SSL non sécurisés et auto-signés sur le serveur SMTP. Nous vous recommandons fortement de ne pas activer cette option.

en: Some plugins, like BuddyPress and Events Manager, use their own email delivery solutions. By default, this option does not block their emails, as those plugins do not use the default wp_mail() function to send emails. You will need to consult the documentation of any such plugins to switch them to use default WordPress email delivery for this setting to have an effect.
fr: Certaines extensions, comme BuddyPress et Events Manager, utilisent leurs propres solutions d’envoi d’e-mails. Par défaut, cette option ne bloque pas leurs e-mails, car ces extensions n’utilisent pas la fonction wp_mail() par défaut pour envoyer des e-mails. Vous devrez consulter la documentation de ces extensions pour les configurer afin d’utiliser la distribution d’e-mails WordPress par défaut afin que ce réglage soit appliqué.

en: Enable to stop your site from sending emails. Test emails are allowed to be sent, regardless of whether this option is enabled.
fr: Activez cette option pour empêcher votre site d’envoyer des e-mails. Les e-mails de test peuvent être envoyés, que cette option soit activée ou non.

en: Stop sending all emails
fr: Arrêter l’envoi de tous les e-mails

en: Do Not Send
fr: Ne pas envoyer

en: When enabled, the plugin will attempt to block ALL emails from being sent out if a domain mismatch occurs.
fr: Lorsque cette option est activée, l’extension tentera de bloquer TOUS les e-mails en cas de non-correspondance de domaine.

en: Comma separated domains list. (Example: domain1.com, domain2.com)
fr: Liste de domaines séparés par des virgules. (Exemple : domaine1.com, domaine2.com)

en: Easy WP SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
fr: Les réglages de l’extension Easy WP SMTP seront utilisés uniquement si le site fonctionne sur les domaines suivants :

en: Off
fr: Désactiver

en: On
fr: Activer

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Misc
fr: Divers

note: translators: %d - days count.
en: %d Day | %d Days
fr[0]: Jour de %d
fr[1]: %d Jours

en: 1 Year
fr: 1 an

en: 6 Months
fr: 6 mois

en: 3 Months
fr: 3 mois

en: 1 Month
fr: 1 mois

en: 1 Week
fr: 1 semaine

en: For some reason the database table was not installed correctly. Please contact plugin support team to diagnose and fix the issue.
fr: Pour une raison quelconque, la table de la base de données n’a pas été installée correctement. Veuillez contacter l’équipe de support de l’extension pour diagnostiquer et corriger le problème.

en: Debug Events are Not Installed Correctly
fr: Les évènements de débogage ne sont pas installés correctement

note: translators: %1$s - Date. %2$s - Date.
en: between %1$s and %2$s
fr: entre %1$s et %2$s

note: translators: %s - Date.
en: on %s
fr: le %s

note: translators: %s The searched term.
en: where event contains "%s"
fr: où l’évènement contient « %s »

en: Settings were successfully saved.
fr: Les réglages ont bien été enregistrés.

en: Search Events
fr: Rechercher des évènements

note: translators: %1$s - number of debug events found; %2$s - filtered type.
en: Found <strong>%1$s %2$s event</strong> | Found <strong>%1$s %2$s events</strong>
fr[0]: Trouvé <strong>%1$s %2$s évènement</strong>
fr[1]: Trouvé <strong>%1$s %2$s évènements</strong>

en: Forever
fr: Toujours

en: Events Retention Period
fr: Période de conservation des évènements

en: Debug Email Sending
fr: Débogage de l’envoi d’e-mails

en: Email Sending Errors
fr: Erreurs d’envoi d’e-mails

en: Event Types
fr: Types d’évènements

en: Close
fr: Fermer

en: Are you sure you want to permanently delete all debug events?
fr: Confirmez-vous que vous souhaitez supprimer définitivement tous les évènements de débogage ?

en: Debug Events
fr: Évènements de débogage

en: Next message
fr: Message suivant

en: Previous message
fr: Message précédent

en: Dismiss this message
fr: Ignorer ce message

en: Delete All Events
fr: Supprimer tous les évènements

en: Filter
fr: Filtre

en: Select a date range
fr: Sélectionner une plage de dates

en: No events have been logged for now.
fr: Aucun évènement n’a été consigné pour le moment.

en: No events found.
fr: Aucun évènement n’a été trouvé.

en: Name
fr: Nom

en: All
fr: Tous

note: Translators: %s - Email initiator/source name.
en: Email Source: %s
fr: Source de l’e-mail : %s

note: translators: %1$d - index number; %2$s - function name; %3$s - file path; %4$s - line number.
en: [%1$d] %2$s called at [%3$s:%4$s]
fr: [%1$d] %2$s appelé à [%3$s:%4$s]

en: Backtrace:
fr: Trace d’exécution :

note: Translators: %1$s the path of a file, %2$s the line number in the file.
en: %1$s (line: %2$s)
fr: %1$s (ligne : %2$s)

note: translators: %s - caller theme name.
en: Theme: %s
fr: Thème : %s

note: translators: %s - caller plugin name.
en: Plugin: %s
fr: Extension : %s

en: Caller
fr: Appelant

en: Content
fr: Contenu

en: Debug Event Details
fr: Détails de l’évènement de débogage

en: Debug
fr: Débogage

en: Error
fr: Erreur

note: translators: %d the event ID.
en: Event #%d
fr: Évènement n° %d

en: Number of events per page:
fr: Nombre d’évènements par page :

en: No Debug Event ID provided!
fr: Aucun ID d’évènement de débogage n’a été fourni !

note: translators: %s - WPDB error message.
en: There was an issue while trying to delete all debug event entries. Error message: %s
fr: Un problème est survenu lors de la suppression de tous les évènements de débogage. Message d’erreur : %s

en: All debug event entries were deleted successfully.
fr: Toutes les entrées d’évènements de débogage ont été bien supprimées.

en: You don't have the capability to perform this action.
fr: Vous ne pouvez pas effectuer cette action.

en: Access rejected.
fr: Accès refusé.

en: (Optional) This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in From Email Address setting, enter them in this field.
fr: (Facultatif) Cette option est utile lorsque vous utilisez plusieurs alias d’e-mail sur votre serveur SMTP. Si vous ne souhaitez pas que vos alias soient remplacés par l’adresse spécifiée dans le réglage de l’adresse e-mail de l’expéditeur, saisissez-les dans ce champ.

en: Comma separated emails list. (Example value: email1@domain.com, email2@domain.com)
fr: Liste d’e-mails séparés par des virgules. (Exemple : e-mail1@domaine.com, e-mail2@domaine.com)

en: Don't Replace in From Field
fr: Ne pas remplacer dans le champ de l’expéditeur

en: (Optional) This email address will be used in the BCC field of all outgoing emails. You can enter multiple email addresses separated by commas. Please use this setting carefully, as the email address(es) entered above will be included on every email your site sends.
fr: (Facultatif) Cette adresse e-mail sera utilisée dans le champ CCI de tous les e-mails sortants. Vous pouvez saisir plusieurs adresses e-mail séparées par des virgules. Attention, les adresses e-mail saisies ci-dessus seront incluses à chaque e-mail envoyé par votre site. Utilisez ce réglage uniquement si vous souhaitez réellement les inclure à chaque fois !

en: If no Reply-To Email Address has been set or if the reply-to header of an email is empty, this setting has no effect.
fr: Si aucune adresse e-mail de réponse n’a été définie ou si l’en-tête de réponse d’un e-mail est vide, ce réglage n’a aucun effet.

en: When enabled, this setting will replace the From Email Address with the Reply-To Email Address if the From Email Address is found in the reply-to header. This can prevent conflicts with other plugins that specify their own reply-to email addresses.
fr: Lorsqu’il est activé, ce réglage remplacera l’adresse e-mail de l’expéditeur par l’adresse e-mail de réponse si l’adresse e-mail de l’expéditeur est trouvée dans l’en-tête de réponse. Cela peut prévenir les conflits avec d’autres extensions qui spécifient leur propre adresse e-mail de réponse.

en: (Optional) This email address will be used in the Reply-To field of emails sent from your site. Leave it blank to use the From Email Address as the reply-to value.
fr: (Facultatif) Cette adresse e-mail sera utilisée dans le champ « Répondre à » des e-mails envoyés depuis votre site. Laissez ce champ vide pour utiliser l’adresse e-mail de l’expéditeur comme valeur de réponse.

en: Hide
fr: Masquer

en: Show
fr: Afficher

en: Advanced Settings
fr: Réglages avancés

en: If enabled, your specified From Name will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
fr: Lorsque cette option est activée, la valeur du nom de l’expéditeur sera utilisée pour tous les e-mails sortants, quelle que soit la valeur définie par d’autres extensions.

en: The name that emails are sent from.
fr: Le nom sous lequel les e-mails sont envoyés.

en: If enabled, your specified From Email Address will be used for all outgoing emails, regardless of values set by other plugins.
fr: Lorsque cette option est activée, l’adresse d’expéditeur sera utilisée pour tous les e-mails envoyés, quelle que soit la valeur définie par d’autres extensions.

en: Force From Email
fr: Forcer l’e-mail de l’expéditeur

en: Please note that other plugins can change this. Enable the Force From Email setting below to prevent them from doing so.
fr: Veuillez noter que d’autres extensions peuvent modifier cela. Activez le réglage « Forcer l’e-mail de l’expéditeur » ci-dessous pour les en empêcher.

en: The email address that emails are sent from.
fr: L’adresse e-mail depuis laquelle les e-mails sont envoyés.

en: Dismiss this notice
fr: Ignorer cette notification

en: Recommended
fr: Recommandé

en: Choose a mailer or use an SMTP server.
fr: Choisissez un service d’envoi ou utilisez un serveur SMTP.

en: Mailer Settings
fr: Réglages du service d’envoi

en: Go to EasyWPSMTP.com documentation page
fr: Aller à la page de documentation EasyWPSMTP.com

en: Go to Easy WP SMTP Settings page
fr: Aller à la page des réglages de Easy WP SMTP

en: Educational notice for this mailer was successfully dismissed.
fr: La notification d’information pour ce service d’envoi a bien été masquée.

note: translators: %1$s - WP.org link; %2$s - same WP.org link.
en: Please rate <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> on <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> to help us spread the word.
fr: Veuillez évaluer <strong>Easy WP SMTP</strong> <a href="%1$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;&#9733;</a> sur <a href="%2$s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">WordPress.org</a> pour nous aider à faire passer le mot.

en: Help
fr: Aide

en: An error occurred!
fr: Une erreur s’est produite !

en: Icon
fr: Icône

en: Warning icon
fr: Icône d’avertissement

en: Cancel
fr: Annuler

en: Save Settings
fr: Enregistrer les réglages

en: <p>The Default (PHP) mailer is currently selected, but is not recommended because in most cases it does not resolve email delivery issues.</p><p>Please consider selecting and configuring one of the other mailers.</p>
fr: <p>Le service d’envoi par défaut (PHP) est actuellement sélectionné, mais il n’est pas recommandé puisqu’il ne résout pas les problèmes de délivrabilité dans la majorité des cas.</p><p>Envisagez plutôt de sélectionner et configurer un autre service d’envoi.</p>

en: Heads up!
fr: Avertissement !

en: Changes that you made to the settings are not saved!
fr: Des changements apportés aux réglages ne sont pas enregistrés !

en: Send a Test
fr: Envoyer un test

note: translators: %s - Mailer anchor link.
en: Thanks for using Easy WP SMTP! To complete the plugin setup and start sending emails, <strong>please select and configure your <a href="%s">Mailer</a></strong>.
fr: Merci d’utiliser Easy WP SMTP ! Pour terminer la configuration de l’extension et commencer à envoyer des e-mails, <strong>veuillez sélectionner et configurer votre <a href="%s">service d’envoi</a></strong>.

note: Description of the plugin
en: Fix your WordPress email delivery by sending them via a transactional email provider or an SMTP server.
fr: Corrigez votre distribution d’emails WordPress en les envoyant via un fournisseur d’e-mails transactionnels ou un serveur SMTP.

en: I already did
fr: Je l’ai déjà fait

en: Nope, maybe later
fr: Non, peut-être ultérieurement

en: OK, you deserve it
fr: Ok, vous le méritez

en: ~ Easy WP SMTP team
fr: ~ L’équipe Easy WP SMTP

en: That’s awesome! Could you please do me a BIG favor and give it a 5-star rating on WordPress to help us spread the word and boost our motivation?
fr: C’est super ! Merci de donner un avis 5 étoiles à notre extensions sur WordPress pour nous aider à nous faire connaître et récompenser nos efforts ?

en: No thanks
fr: Non merci

en: Give Feedback
fr: Faire un commentaire

en: We're sorry to hear you aren't enjoying Easy WP SMTP. We would love a chance to improve. Could you take a minute and let us know what we can do better?
fr: Nous sommes attristés de savoir que vous n’appréciez pas WP Mail SMTP. Nous laisseriez-vous une chance de nous rattraper ? Prenez 1 minute et dites-nous ce que nous pourrions améliorer.

en: Not Really
fr: Pas vraiment

en: Are you enjoying Easy WP SMTP?
fr: Appréciez-vous Easy WP SMTP ?

en: Please refresh the page and try again.
fr: Veuillez actualiser la page et réessayer.

en: Can't clear log - file is not writeable.
fr: Impossible d’effacer le journal, le fichier n’est pas accessible en écriture.

note: translators: %1$s - plugin name, %2$s - min core plugin version, %3$s - installed core plugin version
en: %1$s requires Easy WP SMTP plugin minimum version to be %2$s (you have version %3$s installed). Please update Easy WP SMTP plugin.
fr: %1$s nécessite que la version minimale de l’extension Easy WP SMTP soit %2$s (vous avez la version %3$s installée). Veuillez mettre à jour l’extension Easy WP SMTP.

en: rating
fr: note

[ctx: %s is replaced by "rating" link]
note: translators: %s is replaced by rating link
en: Like the plugin? Please give us a %s
fr: Vous aimez l’extension ? Merci de nous donner une %s

en: Rate Us
fr: Évaluez-nous

en: Support Forum
fr: Forum de support

[ctx: %s is replaced by "Support Forum" link]
note: translators: %s is replaced by support forum URL
en: Having issues or difficulties? You can post your issue on the %s
fr: Des problèmes ou des difficultés ? Vous pouvez publier votre problème sur le %s

[ctx: %s is replaced by <a target="_blank" href="https://easywpsmtp.com/easy-wp-smtp-plugin-quick-setup-guide/">Easy WP SMTP</a>]
note: translators: %s is replaced by documentation page URL
en: Please visit the %s plugin's documentation page to learn how to use this plugin.
fr: Veuillez visiter la page de documentation de l’extension %s pour apprendre à l’utiliser.

en: debug log for this test email will be automatically displayed right after you send it. Test email also ignores "Enable Domain Check" option.
fr: le journal de débogage pour cet e-mail de test sera automatiquement affiché juste après son envoi. L’e-mail de test ignore également l’option « Activer la vérification de domaine ».

en: You can use this section to send an email from your server using the above configured SMTP details to see if the email gets delivered.
fr: Vous pouvez utiliser cette section pour envoyer un e-mail à partir de votre serveur en utilisant les détails SMTP configurés ci-dessus pour voir si l’e-mail est livré.

en: Hide Debug Log
fr: Masquer le journal de débogage

en: Show Debug Log
fr: Afficher le journal de débogage

en: Test email was successfully sent. No errors occurred during the process.
fr: L’e-mail de test a bien été envoyé. Aucune erreur ne s’est produite pendant le processus.

en: Following error occurred when attempting to send test email:
fr: L’erreur suivante s’est produite lors de l’envoi de l’e-mail de test :

en: You have unsaved settings. In order to send a test email, you need to go back to previous tab and click "Save Changes" button first.
fr: Vous avez des réglages non enregistrés. Afin d’envoyer un e-mail de test, vous devez retourner à l’onglet précédent et cliquer d’abord sur le bouton « Enregistrer les modifications ».

en: Warning! This can't be undone.
fr: Attention ! Cette opération est irréversible.

en: This will remove ALL your settings and deactivate the plugin. Useful when you're uninstalling the plugin and want to completely remove all crucial data stored in the database.
fr: Cela supprimera TOUS vos réglages et désactivera l’extension. Utile lors de la désinstallation de l’extension pour supprimer complètement toutes les données cruciales stockées dans la base de données.

en: Self-destruct
fr: Auto-destruction

en: Delete Settings and Deactivate Plugin
fr: Supprimer les réglages et désactiver l’extension

en: Actions in this section can (and some of them will) erase or mess up your settings. Use it with caution.
fr: Les actions de cette section peuvent effacer ou altérer vos réglages (pour certaines d’entre elles, ce sera effectivement le cas). Utilisez-les avec prudence.

en: Danger Zone
fr: Zone dangereuse

en: Clear Log
fr: Vider le journal

en: View Log
fr: Voir le journal

en: debug log is reset when the plugin is activated, deactivated or updated.
fr: le journal de débogage est réinitialisé lorsque l’extension est activée, désactivée ou mise à jour.

en: Check this box to enable mail debug log
fr: Cocher cette case pour activer le journal de débogage

en: Enable Debug Log
fr: Activer le journal de débogage

en: Allows insecure and self-signed SSL certificates on SMTP server. It's highly recommended to keep this option disabled.
fr: Autorisez des certificats SSL non sécurisés et auto-signés sur le serveur SMTP. Il est fortement recommandé de garder cette option désactivée.

en: Allow Insecure SSL Certificates
fr: Autoriser les certificats SSL non sécurisés

en: When enabled, your SMTP password is stored in the database using AES-256 encryption.
fr: Lorsque cette option est activée, votre mot de passe SMTP est stocké dans la base de données en utilisant le chiffrement AES-256.

en: Encrypt Password
fr: Chiffrer le mot de passe

en: When enabled, plugin attempts to block ALL emails from being sent out if domain mismatch.
fr: Lorsque cette option est activée, l’extension tente de bloquer TOUS les e-mails en cas de non-correspondance de domaine.

en: Block all emails
fr: Bloquer tous les e-mails

en: Coma-separated domains list. Example: domain1.com, domain2.com
fr: Liste de domaines séparés par des virgules. Exemple : domaine1.com, domaine2.com

en: This option is usually used by developers only. SMTP settings will be used only if the site is running on following domain(s):
fr: Cette option sert généralement uniquement aux développeurs/développeuses. Les réglages SMTP seront utilisés seulement si le site fonctionne sur le(s) domaine(s) suivant(s) :

en: Enable Domain Check
fr: Activer la vérification de domaine

en: This option is useful when you are using several email aliases on your SMTP server. If you don't want your aliases to be replaced by the address specified in "From" field, enter them in this field.
fr: Cette option est utile lorsque vous utilisez plusieurs alias d’e-mail sur votre serveur SMTP. Si vous ne souhaitez pas que vos alias soient remplacés par l’adresse indiquée dans le champ « De », saisissez-les dans ce champ.

en: Comma separated emails list. Example value: email1@domain.com, email2@domain.com
fr: Liste d’adresses e-mail séparées par des virgules. Exemple : e-mail1@domaine.com, e-mail2@domaine.com

en: Don't Replace "From" Field
fr: Ne pas remplacer le champ « De »

en: Additional Settings (Optional)
fr: Réglages supplémentaires (facultatif)

en: when you click "Save Changes", your actual password is stored in the database and then used to send emails. This field is replaced with a gag (#easywpsmtpgagpass#). This is done to prevent someone with the access to Settings page from seeing your password (using password fields unmasking programs, for example).
fr: Lorsque vous cliquez sur « Enregistrer les modifications », votre mot de passe réel est stocké dans la base de données puis utilisé pour envoyer des e-mails. Ce champ est remplacé par un code (#easywpsmtpgagpass#). Cela est fait pour empêcher quelqu’un ayant accès à la page des réglages de voir votre mot de passe (en utilisant, par exemple, des programmes de démasquage des champs de mot de passe).

[ctx: "Note" as in "Note: keep this in mind"]
en: Note:
fr: Note :

en: Optional. This email address will be used in the 'BCC' field of the outgoing emails. Use this option carefully since all your outgoing emails from this site will add this address to the BCC field. You can also enter multiple email addresses (comma separated).
fr: Facultative. Cette adresse e-mail sera utilisée dans le champ « CCI » des e-mails sortants. Utilisez cette option avec précaution, car tous vos e-mails sortants de ce site ajouteront cette adresse dans le champ CCI. Vous pouvez aussi saisir plusieurs adresses e-mail (séparées par des virgules).

en: BCC Email Address
fr: Adresse e-mail CCI

en: When enabled, the plugin will substitute occurances of the above From Email with the Reply-To Email address. The Reply-To Email will still be used if no other Reply-To Email is present. This option can prevent conflicts with other plugins that specify reply-to email addresses but still replaces the From Email with the Reply-To Email.
fr: Lorsque cette option est activée, l’extension remplacera les occurrences de l’adresse e-mail de l’expéditeur par l’adresse e-mail de réponse. L’adresse e-mail de réponse sera toujours utilisée si aucune autre adresse de réponse n’est présente. Cette option peut éviter les conflits avec d’autres extensions qui spécifient des adresses de réponse, mais remplacera quand même l’adresse de l’expéditeur par celle de la réponse.

en: Substitute Mode
fr: Mode de substitution

en: Optional. This email address will be used in the 'Reply-To' field of the email. Leave it blank to use 'From' email as the reply-to value.
fr: Facultative. Cette adresse e-mail sera utilisée dans le champ « Répondre à » de l’e-mail. Laissez ce champ vide pour utiliser l’adresse e-mail de l’expéditeur comme valeur de réponse.

en: Reply-To Email Address
fr: Adresse e-mail de réponse

en: If email's From Name is empty, the plugin will set the above value regardless.
fr: Si le nom d’expéditeur de l’e-mail est vide, l’extension définira la valeur ci-dessus dans tous les cas.

en: When enabled, the plugin will set the above From Name for each email. Disable it if you're using contact form plugins, it will prevent the plugin from replacing form submitter's name when contact email is sent.
fr: Lorsque cette option est activée, l’extension définira le nom d’expéditeur indiqué ci-dessus pour chaque e-mail. Désactivez-la si vous utilisez des extensions de formulaire de contact, cela empêchera l’extension de remplacer le nom de l’expéditeur du formulaire lors de l’envoi d’un e-mail de contact.

en: Force From Name Replacement
fr: Forcer le remplacement du nom

en: You can request your hosting provider for the SMTP details of your site. Use the SMTP details provided by your hosting provider to configure the following settings.
fr: Vous pouvez demander à votre fournisseur d’hébergement les détails SMTP de votre site. Utilisez les informations fournies par votre fournisseur d’hébergement pour configurer les réglages suivants.

en: Test Email
fr: E-mail de test

en: Additional Settings
fr: Réglages additionnels

en: SMTP Settings
fr: Réglages SMTP

en: Nonce check failed.
fr: La vérification du nonce a échoué.

note: translators: %s is PHP version
en: Your PHP version is %s, encryption function requires PHP version 5.3.0 or higher.
fr: Votre version de PHP est %s, et la fonctionnalité de chiffrement nécessite PHP version 5.3.0 ou supérieure.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It is required for encryption to work properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
fr: L’extension PHP OpenSSL n’est pas installée sur le serveur. Elle est nécessaire au bon fonctionnement du chiffrement. Veuillez contacter votre administrateur/administratrice de serveur ou fournisseur d’hébergement et demandez-lui de l’installer.

en: PHP OpenSSL extension is not installed on the server. It's required by Easy WP SMTP plugin to operate properly. Please contact your server administrator or hosting provider and ask them to install it.
fr: L’extension PHP OpenSSL n’est pas installée sur le serveur. Elle est nécessaire au bon fonctionnement d’Easy WP SMTP. Veuillez contacter votre administrateur/administratrice de serveur ou fournisseur d’hébergement et demandez-lui de l’installer.

en: All settings have been deleted and plugin is deactivated.
fr: Tous les réglages ont été supprimés et l’extension est désactivée.

en: Are you sure you want to delete ALL your settings and deactive plugin?
fr: Confirmez-vous vouloir supprimer TOUS vos réglages et désactiver l’extension ?

en: Sending...
fr: Envoi en cours…

en: Error occurred:
fr: Une erreur est survenue :

en: Log cleared.
fr: Journal effacé.

en: Are you sure want to clear log?
fr: Confirmez-vous vouloir effacer le journal ?

en: Write your email message
fr: Écrivez le message de votre e-mail

en: Enter the recipient's email address
fr: Saisir l’adresse de messagerie du destinataire

en: SMTP Configuration Settings
fr: Réglages de la configuration SMTP

en: Please enter a valid email address in the recipient email field.
fr: Veuillez saisir une adresse de messagerie valide dans le champ e-mail.

note: translators: %s URL to the plugin's settings page.
en: Please configure your SMTP credentials in the <a href="%s">settings menu</a> in order to send email using Easy WP SMTP plugin.
fr: Veuillez configurer vos informations de connexion SMTP dans le <a href="%s">menu Réglages</a> afin d’envoyer vos e-mails avec l’extension WP SMTP.

en: Send Test Email
fr: Envoyer un e-mail de test

en: Enter a subject for your message
fr: Saisir un sujet pour votre message

en: Subject
fr: Sujet

en: To
fr: Pour

en: Save Changes
fr: Enregistrer les modifications

en: The password to login to your mail server
fr: Le mot de passe pour se connecter à votre serveur de messagerie

en: SMTP Password
fr: Mot de passe SMTP

en: The username to login to your mail server
fr: Le nom d’utilisateur pour se connecter à votre serveur de messagerie

en: SMTP Username
fr: Identifiant SMTP

en: This options should always be checked 'Yes'
fr: Ces options devraient toujours être cochées « Oui »

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: SMTP Authentication
fr: Authentification SMTP

en: The port to your mail server
fr: Le port de votre serveur de messagerie

en: SMTP Port
fr: Port SMTP

en: For most servers SSL/TLS is the recommended option
fr: Option recommandée pour la majorité des serveurs SSL/TLS

en: None
fr: Aucun

en: Type of Encryption
fr: Type d’encryptage

en: Your mail server
fr: Votre serveur de messagerie

en: SMTP Host
fr: Hôte SMTP

en: This text will be used in the 'FROM' field
fr: Ce texte va être utilisé dans le champ "Émetteur".

en: From Name
fr: Nom de l’expéditeur

en: This email address will be used in the 'From' field.
fr: Cette adresse e-mail va être utilisée dans le champ "expéditeur".

en: From Email Address
fr: Adresse e-mail de l’expéditeur

en: General Settings
fr: Réglages généraux

en: Easy WP SMTP Settings
fr: Réglages de Easy WP SMTP

en: Settings are not saved.
fr: Les réglages ne sont pas enregistrés.

en: Settings saved.
fr: Réglages enregistrés.

en: Please enter a valid port in the 'SMTP Port' field.
fr: Veuillez saisir un port valide pour le champ « SMTP Port ».

en: Please enter a valid email address in the 'FROM' field.
fr: Veuillez saisir une adresse e-mail valide pour le champ « FROM ».

en: Settings
fr: Réglages
